Czas czytania: < 1 minute

Kofeina spożywana najczęściej pod postacią kawy, herbaty oraz czekolady ma przede wszystkim działalnie pobudzające i poprawiające koncentracje. Jest łatwo dostępnym środkiem psychoaktywnym, łatwo przyswajalnym z przewodu pokarmowego, transformacja kofeiny prawie całościowo odbywa się w wątrobie, a wydalana jest przez nerki. 

Właściwości kosmetyczne kofeiny 

W ostatnich latach kofeina stała się bardzo popularna w kosmetologii. Ma cenne właściwości antyoksydacyjne, opóźnia procesy starzenia się skóry. Swoje zastosowanie znalazła w kremach, peelingach ujędrniających, szamponach oraz preparatach pobudzających krążenie krwi. Kofeina ma istotny wpływ na adipocyty (komórki tłuszczowe). Stymuluje lipolizę i przyspiesza przemianę materii, dzięki czemu przyspiesza i pomaga pozbyć się toksyn z organizmu. Dodatkowo kofeina wykazuje właściwości poprawiające mikrokrążenie w skórze, często jest wykorzystywana w produkcji kremów pod oczy. Zmniejsza obrzęki i niweluje opuchliznę, przypisuje się jej też działalnie rozjaśniające. 

Gotowe kosmetyki z kofeiną możemy znaleźć w drogeriach i sklepach internetowych, możemy także je stworzyć sami. Najpopularniejszym domowym kosmetykiem jest peeling z fusów kawowych, możemy go zastosować zarówno na twarz jak i całe ciało. Polecany jest także do skóry głowy, wzmacnia cebulki i poprawia krążenie. W pielęgnacji włosowej kawę możemy także wykorzystać jako płukankę. Kawowe zabiegi kosmetyczne znajdują się bardzo często także w ofercie ośrodków SPA. Nie możemy także pominąć pięknego, pobudzającego zapachu kawy, świetnie sprawdza się także w aromaterapii.