Czas czytania: < 1 minute

Dziegieć w kosmetykach to składnik o wielu właściwościach, które od wieków są wykorzystywane w pielęgnacji skóry. Jego działanie antybakteryjne i przeciwzapalne sprawia, że jest doskonałym składnikiem do walki z trądzikiem i innymi problemami skórnymi. Ponadto, dziegieć posiada właściwości ściągające, co sprawia, że zwęża pory skóry i reguluje nadmierne wydzielanie sebum.

Dziegieć jest naturalnym, lepkim płynem otrzymywanym z żywicy drzew iglastych, głównie sosny. Jego nazwa pochodzi od staropolskiego słowa „dziegi”, oznaczającego smołę drzewną. Dziegieć był wykorzystywany od wieków w medycynie ludowej oraz w produkcji żywności, kosmetyków i materiałów budowlanych.

Jednym z głównych składników dziegciu jest betulina, która posiada właściwości przeciwwirusowe, przeciwzapalne oraz przeciwnowotworowe. Jest również stosowana w leczeniu ran i oparzeń, ponieważ przyspiesza proces gojenia się skóry. Gwajakol zawarty w dziegciu działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, co czyni go skutecznym środkiem w walce z infekcjami skóry. Ksylen i fenol będące w składzie dziegciu mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, co sprawia że dziegieć jest często stosowany w leczeniu różnego rodzaju infekcji skórnych.

Substancje żywiczne i fitoncydy zawarte w dziegciu mają działanie przeciwpasożytnicze i przeciwgrzybicze, co sprawia że jest on skutecznym środkiem w walce z pasożytami skórnymi i grzybicami. Kwasy organiczne zawarte w dziegciu pomagają złuszczać martwy naskórek i regulować procesy odnowy skóry. Dzięki temu dziegieć wykazuje właściwości przeciwłojotokowe i przeciwtrądzikowe, co sprawia że jest popularnym składnikiem w produktach do pielęgnacji cery trądzikowej.

Wyniki badań naukowych potwierdzają skuteczność dziegciu w leczeniu różnych chorób skóry, takich jak łuszczyca, egzemy czy bielactwo. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i przeciwgrzybiczym dziegieć stosowany jest również przy leczeniu zapaleń skóry, łupieżu czy rany po oparzeniach.

Jego wszechstronne zastosowania sprawiały, że był niezastąpionym surowcem, mającym zarówno właściwości konserwujące, jak i lecznicze. Warto włączyć go do swojej pielęgnacji.