Czas czytania: < 1 minute

Przez wiele lat sól spożywcza była uważana za szkodliwą dla zdrowia z powodu wysokiej zawartości sodu, co mogło przyczyniać się do wzrostu ciśnienia krwi i zwiększać ryzyko chorób serca. Jednak w ostatnich latach pojawiło się wiele badań naukowych, które wykazują, że nie wszystkie rodzaje soli spożywczych są szkodliwe, a nawet niektóre z nich mogą być korzystne dla zdrowia. Poznaj te które cieszą się największą popularnością i są najzdrowsze.

Najbardziej popularna jest oczywiście sól kuchenna. Produkowana jest z halitu czyli skał mineralnych zbudowanych w 98% z chlorku sodu. Dzienna norma jej spożycia u osoby dorosłej wynosi 5 g soli, 2 g chlorku sodu. W takich ilościach nie jest szkodliwa dla zdrowego organizmu. 

Innym rodzajem soli spożywczej jest sól morska, która jest zbierana z wody morskiej i nie poddawana procesowi rafinacji, co sprawia, że zachowuje więcej naturalnych minerałów. Sól morska zawiera również mniej sodu w porównaniu do soli kuchennej, co czyni ją zdrowszą alternatywą.

Kolejnym rodzajem soli jest różowa sól himalajska, która pochodzi z kopalni soli himalajskich w Pakistanie. Ta forma soli jest bogata w minerały, takie jak wapń, magnez, potas i żelazo. Odznacza się również charakterystyczną różową barwą. Jej nadmiar w diecie może szkodzić tak samo, jak nadmiar zwyczajnej soli kuchennej.

Ostatnio popularnością cieszy się także sól czarnohimalajska znana również jako Kala Namak, która również wydaje się być korzystna dla zdrowia. Ma wysoką zawartość minerałów i niską zawartość sodu. Powstaje z różowej soli himalajskiej, podawana jest obróbce cieplej przekraczającej 800 stopni Celsjusza. Dzięki zawartości siarczanów ma jajeczny posmak, używana jest często przez wegan. 

Wszystkie rodzaje soli spożywczych zawierają pewne korzyści i wady, więc kluczowe jest umiarkowane spożycie oraz zrównoważona dieta. Najlepszym zamiennikiem soli są przyprawy i zioła np. tymianek, lubczyk czy bazylia.