Czas czytania: 2 minuty

Każda kobieta dbając o swoje dziecko wybiera to co dla niego najlepsze i najzdrowsze. Jednym z trudniejszych zadań jakie czeka na mamę jest namówienie dziecka do jedzenia warzyw. Dzieci często nie lubią zdrowych produktów ze względu na ich czasem specyficzny smak, zapach lub konsystencję. Jak przekonać naszego niejadka do zjedzenia warzyw? Oto 6 skutecznych sposobów!

1.Podawaj warzywa z dodatkami
Do surowych warzyw możesz podawać różnego rodzaju dipy np. dip czosnkowy zrobiony z jogurtu greckiego, czosnku oraz koperku. Ciepłe dania okraszaj omastą z bułki tartej przysmażonej na maśle, najlepiej smakuje z fasolką szparagową, kalafiorem, brokułem oraz brukselką, pamiętaj jednak, aby nie były to duże ilości ze względu na kaloryczność takiej omasty. Warzywa mogą świetnie smakować również polane odrobiną sosu serowego, który wzbogaci ich smak. Jeśli Twoje dziecko lubi pomidory lub pieczarki zrób sos z tych warzyw i polewaj nim mniej smaczne zdaniem dziecka warzywa.

2.Odpowiednio przyprawiaj
Warzywa same w sobie potrafią mieć dosyć mdły smak, dlatego ważne jest użycie do ich przygotowania odpowiednich przypraw, oprócz tradycyjnej soli i pieprzu wypróbuj : bazylię, oregano, kolendrę, tymianek, cząber, rozmaryn, ostrą i słodką paprykę, pietruszkę.

3.Daj dziecku wybór
Nie można zmuszać dziecka i narzucać mu swojego zdania, dlatego daj szansę, aby to ono samo zdecydowało jakie warzywo zje. Jeśli za nic w świecie nie chce spróbować pomidora, daj mu do wyboru jeszcze inne warzywa o różnej konsystencji, bo być może w niej tkwi problem. Mając wybór dziecko poczuje, że jego zdanie też się liczy.

4.Zaangażuj je w przygotowanie posiłku
Dzieci lubią pomagać nam dorosłym we wszystkim, dlatego wykorzystaj ten atut i włącz dziecko do wspólnego przygotowywania posiłku.

5.Mieszaj warzywa z owocami
Smak warzyw możemy osłodzić dodatkiem owoców np. w koktajlu owocowo-warzywnym. Forma płynna może bardziej przypaść dziecku do gustu a połączenie smaków nie zdradzać obecności w nich warzyw.

6.Bądź przykładem!
Dzieci często biorą z nas przykład naśladując zachowania. Jeśli sama będziesz zjadała warzywa dziecko z pewnością to zauważy. Trudno przekonać dziecko do zjedzenia czegoś za czym sami nie przepadamy. Podczas wspólnych posiłków ważne jest, aby dziecko uznawało jedzenie warzyw za coś normalnego oraz zdrowego.