Czas czytania: 2 minuty

Zimne stopy i dłonie mogą zwiastować problemy ze zdrowiem. Kiedy temperatura na dworze spada poniżej zera kurczą się naczynia krwionośne, głównym celem organizmu jest ochrona przed wychłodzeniem najważniejszych narządów wewnętrznych. Tam  zatem gromadzi się największa ilość krwi, a ukrwienie rąk i stóp jest znacznie pogorszone. Problem pojawia się gdy odczuwasz chłód nawet w pomieszczeniach ogrzewanych.

PROBLEMY Z KRĄŻENIEM

Choroby układu krążenia początkowo nie dają żadnych oznak, zimne dłonie i stopy powinny skłonić cię do wizyty kontrolnej. Poproś lekarza o zmierzenie ciśnienia i wykonania badań poziomu cholesterolu i EKG. Jeśli dodatkowo odczuwasz ból bądź drętwienie kończyn może to być objaw poważnej choroby Buergera. Marznięcie kończyn mogą także potęgować niektóre leki, bielizna uciskowa bądź niewygodna pozycja stóp i dłoni np. długotrwała pracy przy komputerze. Gdy zimne stopy nie pozwalają ci zasnąć, wymocz je przed snem w ciepłej wodzie z dodatkiem tymianku, następnie posmaruj je gruba warstwą rozgrzewającego kremu i załóż ciepłe skarpetki.

STRES

Adrenalina wydzielana podczas sytuacji stresowych powoduje przemieszczenie się dużej ilości krwi do mózgu i klatki piersiowej przez co powoduje jej odpływ z dłoni i stóp. Jeśli stres jest częstym towarzyszem Twojego życia, znajdź koniecznie sposób na rozładowanie napięcia. Wybierz się na dłuższy spacer bądź zapisz się na fitness, to świetnie wpłynie nie tylko na Twoją kondycje ale także na układ krążenia.

PALENIE PAPIEROSÓW

Podczas palenia papierosa składniki dymu tytoniowego zwężają naczynia krwionośne, wywołując objawy identyczne jak w przypadku długotrwałego stresu. Postaraj się rzucić palenie bądź znacznie je ogranicz.

NISKIE CIŚNIENIE KRWI

Często czujesz się senna i zmęczona? To może być jedną z przyczyn zimnych stóp i dłoni. Staraj się unormować swoje ciśnienie wykonuj parę razy dziennie podskoki i pajacyki, po południu sięgnij po filiżankę kawy.