Czas czytania: 2 minuty

Jeśli uczucie ciężkości nóg nie jest Ci obce, miewasz skurcze łydek i opuchnięte stopy ,zacznij działać, to może prowadzić do poważnych schorzeń dolnych kończyn, czyli żylaków. Jest to problem natury zdrowotnej jak i estetycznej, nie lekceważ więc objawów jakie daje Ci Twój organizm.

Jak działać profilaktycznie?

Staraj się nie stać przez dłuższy czas w jednym miejscu, unikaj wielogodzinnych pozycji siedzących. Jeśli w pracy  spędzasz większość czasu na krześle nie zakładaj nogi na nogę, rób krótkie przerwy np. co godzinę i rób proste ćwiczenia aby poprawić krążenie w nogach. Mogę to być spinanie łydek lub kręcenie kółek stopami w razie możliwości wstań i przejdź się kawałek. Jeśli Twoja praca polega w większości na staniu unikaj bezruchu, chodzenie lub dreptanie w miejscu pozwoli na lepszą pracę pompy mięśniowej, która pomaga w odpływie krwi z żył dolnych. Wolny czas staraj się spędzać aktywnie, wzmocni to pracę pompy mięśniowej, nie bój się wchodzenia po schodach, spaceruj, możesz spróbować ćwiczenia z ołówkiem.Połóż ołówek na podłodze i staraj się podnieść go palcami u stóp. .Na poprawę stanu Twoich nóg duży wpływ ma również dieta, pij dużo niegazowanej wody, ogranicz sól, spożywaj więcej błonnika, możesz wspomóc także walkę z obrzękami pijąc napar z brzozy. Korzystny wpływ na zdrowe nogi może przynieść suplementacja witaminy C, rutyny, wyciągu z kasztanowca, lipy lub cytryny leczniczej. Unikaj gorących kąpieli, rzuć palenie, nie noś często butów na wysokim obcasie, nie zakładaj zbyt ciasnych spodni, rajstop czy podkolanówek.

zdj3

Co przyniesie ulgę podczas uczucia ciężkości nóg?

Połóż się najlepiej na podłodze, stopy oprzyj wysoko o ścianę. Wspomożesz w ten sposób pracę żył. Zbawienny może być także chłodny prysznic  oraz wykonany po nim masaż nóg od kostek w kierunku kolana. Szybką ulgę przyniesie również balsam przeciw obrzękom  dostępny w aptekach.

Pamiętaj! Kiedy ten problem dotyczy Cię od dłuższego czasu, towarzyszy temu również puchnięcie jednej nogi i ból, skonsultuj się z lekarzem. Może to wskazywać na zakrzepicę żylną lub inne poważne choroby.