Czas czytania: 3 minuty

„Odkryj siebie z Hebe” to autorski program aktywacji społeczno-zawodowej współtworzony przez Hebe oraz Fundację One Day. Jego celem jest umożliwienie startu w dorosłe życie wychowankom domów dziecka i ośrodków opiekuńczo-wychowawczych, poprzez zapewnienie im stałej pracy oraz wsparcia mentorskiego ze strony pracowników Hebe. Po procesie rekrutacyjno-warsztatowym, od 3 lipca 2023 r. uczestnicy drugiej edycji programu rozpoczęli pracę w drogeriach Hebe w całej Polsce.

Z danych GUS wynika, że na koniec 2021 r. w pieczy zastępczej przebywało 72,3 tys. dzieci pozbawionych całkowicie lub częściowo opieki rodziny naturalnej, w tym 56,4 tys. w pieczy rodzinnej oraz 15,9 tys. w pieczy instytucjonalnej. W porównaniu z 2020 r. liczba dzieci przebywających w pieczy zastępczej zwiększyła się o 1,1%. Jest to najliczniejsza i najbardziej niepokojąca grupa pod względem dalszego rozwoju i wejścia w dorosłe życie.

Wychodząc naprzeciw problemowi społecznemu jakim jest proces usamodzielnienia w Polsce, marka Hebe we współpracy z Fundacją One Day, rozpoczęła pierwszy tego typu, autorski program aktywacji społeczno-zawodowej „Odkryj siebie z Hebe”. Fundacja od lat zajmuje się wsparciem młodzieży, przygotowując do samodzielności, wkraczania w dorosłość i wejścia na rynek pracy w ramach projektu #Usamodzielnieni. Działania Fundacji koncentrują się przede wszystkim na zaistnieniu młodzieży na rynku pracy – od stworzenia CV, poprzez cały proces związany z zatrudnieniem.

To już druga edycja wyjątkowego programu „Odkryj siebie z Hebe”, dzięki której młodzież z placówek wychowawczych otrzymała wyjątkową szansę na stabilną pracę i start w przyszłość. W programie bardzo istotne jest, że uczestnicy przechodzą przez uproszczony proces rekrutacji, ponieważ często na rozmowie o pracę pojawia się paraliżujący stres, będący wynikiem przebytych traum, który uniemożliwia zatrudnienie. Dodatkowo każdy stażysta może liczyć na wsparcie mentora Hebe, który pomaga zmierzyć się z trudami codzienności. W przypadku tej grupy poczucie oparcia jest czymś absolutnie wyjątkowym, czymś czego brakuje im przez całe życie. Zmienia się tu również perspektywa postrzegania dorosłego, w tym wypadku już jako przyjaciela. To nowe, ale szalenie ważne doświadczenie na przyszłe, dorosłe życie.

Monika Krzyżanowska, pomysłodawczyni oraz założycielka Fundacji One Day.

Odpowiadając na potrzeby problemu usamodzielnienia w Polsce marka Hebe stworzyła wyjątkowy program „Odkryj siebie z Hebe”. Wszystko zaczęło się od dwudniowych warsztatów przygotowawczych, które odbyły się w dniach 6-7 czerwca 2023 r. i pozwoliły na zapoznanie się z uczestnikami, spotkanie z psychologiem i serię ćwiczeń, a także zweryfikowanie zaangażowania zawodowego uczestników.

W drugim etapie, w dniach 13-14 czerwca 2023 r. w Pałacyku Konopackiego na warszawskiej Pradze stażyści poznali swoich mentorów Hebe, na których pomoc i zaangażowanie będą mogą liczyć przez cały czas trwania programu. Uczestnicy mieli szansę zobaczyć, jak wygląda siedziba Hebe, poznać zakresy odpowiedzialności poszczególnych działów i zatrudnionych tam osób, a także dowiedzieć się jak będzie wyglądała ich praca oraz z jakich szkoleń mogą skorzystać w ramach programu. Młodzież odwiedziła także jedną z drogerii Hebe, gdzie po raz pierwszy mogła zobaczyć jak będzie wyglądać ich praca.

Od 3 lipca 2023 r. w drogeriach Hebe możemy spotkać nowych konsultantów – podopiecznych programu. Młodzież rozpoczęła (często swoją pierwszą) pracę. W akcję zostały włączone drogerie Hebe w całej Polsce, tak aby umożliwić pracę podopiecznym jak najbliżej ich miejsca zamieszkania.

Niezmiernie cieszy nas kolejna edycja programu stażowego „Odkryj siebie z Hebe”. Przede wszystkim jesteśmy pod wielkim wrażeniem młodzieży, którą poznaliśmy i zatrudniliśmy w naszych drogeriach. Już od pierwszego dnia warsztatów dało się dostrzec ogromną chęć, zaangażowanie, ambicje i prawdziwą gotowość do usamodzielnienia. Po rozmowach z uczestnikami wiemy także, że dla niektórych z nich to spełnienie marzeń lub po prostu ogromna szansa, z której wiemy (i trzymamy za to mocno kciuki), że skorzystają. Bardzo zależy nam na tym, aby młodzież opuszczająca pieczę zastępczą i wchodząca w dorosłe życie poczuła, że ma wsparcie.

Agnieszka Chojnacka-Moroz, dyrektor HR Hebe.

Pomysł programu mentorskiego opierał się właśnie na chęci udzielenia wsparcia i realnej pomocy, tym którzy tego potrzebują. To dzięki mentorom (wybranym dobrowolnie wśród pracowników Hebe), każda osoba biorąca udział w programie może liczyć na pomoc w trudnych chwilach związanych z życiem zawodowym, ale nie tylko – mentorzy pomagają także w budowaniu umiejętności komunikowania się oraz poczucia własnej wartości.

Co mówią nam dane GUS?

  • Wśród 3 980 pełnoletnich wychowanków, którzy w ciągu 2021 r. opuścili rodzinną pieczę zastępczą, 2 052 założyło własne gospodarstwo domowe, a 174 powróciło do rodziny naturalnej lub krewnych.
    Wśród wychowanków, którzy opuścili pieczę zastępczą po ukończeniu 18 roku życia 1 485 z nich nadal się nie usamodzielniło.
  • W 2021 r. 4 530 wychowanków do 18 roku życia opuściło, z różnych powodów, placówki instytucjonalnej pieczy zastępczej. Najliczniejsza grupa (35,9%) to podopieczni, którzy powrócili do rodziny naturalnej.
    Na koniec 2021 r. w placówkach instytucjonalnej pieczy zastępczej przebywało również 1 514 pełnoletnich, uczących się wychowanków.
  • Wychowankowie ośrodków opiekuńczo-wychowawczych i domów dziecka, czują się wykluczeni ze społeczeństwa, często doznają braku poczucia bezpieczeństwa, a także dostępu do wiedzy, przygotowania do dorosłości, którą na tym etapie powinni zapewnić rodzice. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę, że jeśli my (jako społeczeństwo) nie damy szansy na lepszy start wychowankom z domów dziecka, będą oni zasilani przez pomoc społeczną lub w najgorszym przypadku wrócą do swojego niestabilnego i niedającego najlepszych perspektyw otoczenia.

Renata Fijałkowska, członek Rady Fundacji One Day oraz psycholog w programie Usamodzielni, od 20 lat związana z pomocą społeczną i edukacją.

Dwumiesięczny staż z możliwością otrzymania stałej pracy to ogromna szansa, do której młodzież podeszła z uśmiechem na twarzy i motywacją godną podziwu. Pozostaje tylko kibicować i życzyć wytrwałości w realizacji marzeń o stabilnej przyszłości!

Źródło: Materiały prasowe