Czas czytania: < 1 minute

Płuca pełnią bardzo ważną rolę w naszym organizmie, dostarczają nam tlenu. Choroby płuc to częsty problem, ich ryzyko zwiększa się u palaczy, u osób żyjących w zanieczyszczonym środowisku oraz alergików. W dobie pandemii COVID-19 istotne jest to, żebyśmy o nie zadbali i wzmocnili nasz układ oddechowy. 

Nasz układ oddechowy codziennie musi oczyszczać i wydalać ok .25 dag zanieczyszczeń. Problem pojawia się, gdy sobie z nimi nie radzi i przedostają się one do naszego organizmu. Skutkiem tego jest kaszel, który jest mechanizmem obronnym. Nieleczone dolegliwości ze strony układu oddechowego mogą prowadzić do zapalenia płuc i innych poważnych chorób.  

Unikaj smogu

Wraz z pojawianiem się sezonu grzewczego, pojawia się również problem nadmiernego smogu. Najbardziej niebezpieczne dla zdrowia są pyły noszące oznaczenie PM 2,5, które są zawieszone w powietrzu, ich małe rozmiary wnikają bez problemu do naszych płuc, mogą również dostać się do krwiobiegu. Pierwszym sposobem, aby skutecznie chronić się przed smogiem jest unikanie ekspozycji na toksyczne substancje. Jest dostępnych bezpłatnie wiele aplikacj  i, które monitorują stan zanieczyszczeń w powietrzu. Wychodząc na zewnątrz staraj się zakładać maseczkę antysmogową z filtrem HEPA. Zdrowsze jest oddychanie przez nos, który dodatkowo filtruje powietrze. 

Zioła na zdrowe płuca

Odpowiednia dieta może pomóc w oczyszczaniu układu oddechowego, inhalacje z dodatkiem ziół wzmocnią i nawilżą płuca. Warto włączyć do swojego codziennego jadłospisu herbaty z pokrzywy, mięty oraz miodunki. Przy inhalacjach świetnie sprawdzą się olejki np. eukaliptusowy czy miętowy. 

Ćwicz prawidłowe oddychanie  

Używaj przepony, bardzo często oddychamy zbyt płytko. Niedotlenienie może prowadzić do bólów głowy, złej koncentracji oraz osłabienia organizmu. Pamiętaj, aby wciągać powietrze nosem, a wypuszczać buzią. W pozycji leżącej na plecach, ugnij nogi w kolanach i połóż dłoń nad pępkiem. Przy wdechu twoja dłoń powinna się unieść. 

Zadbaj również o świeże powietrze w swoim domu. Warto zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza.