Czas czytania: 2 minuty

Zdrowe, mocne i piękne paznokcie to bez wątpienia atut każdej z Nas. Wykonany piękny manicure dodaje im uroku a Nam poprawia samopoczucie. Problem zaczyna się kiedy nasze paznokcie stają się kruche, rozdwajają się a ich płytkę szpecą białe plamki. Jak dać o nasze paznokcie aby zawsze zachwycały swoim wyglądem? Poznaj 5 sposobów na piękne paznokcie!

1.Kąpiel w oleju

Aby wzmocnić paznokcie a do tego sprawić, by skórki stały się mniej widoczne i dały się z łatwością odsunąć patyczkiem zaserwuj im kąpiel w olejku. Do szklanej miseczki wlej 2 łyżki oliwy z oliwek, łyżkę olejku rycynowego i sok z ½ cytryny. Podgrzej w mikrofalówce lub nad garnkiem z wodą. Zanurz paznokcie w miseczce i trzymaj przez 10-15 minut. Wyjmij z miseczki i delikatne masuj paznokcie wcierając pozostałość olejku w ich płytkę.

2.Dieta

To kluczowy czynnik wpływający na wygląd i zdrowie naszych paznokci. Nasza dieta powinna być bogata w witaminy A,E,C, H (biotyna)oraz z grupy B a także mikroelementy takie jak: Krzem, cynk i żelazo. Warto wypróbować kurację drożdżową lub przyjmować suplement zawierający drożdże. Kuracja drożdżowa polega na piciu 1/3 kostki drożdży piekarniczych zalanych wcześniej wrzątkiem. Nie należy pić drożdży jeśli na ich powierzchni pojawiła się pianą lub bąbelki, świadczyć to może bowiem o ich aktywności , wypicie takich drożdży może mieć negatywne skutki zdrowotne. Dobrym rozwiązaniem jest także uzupełnienie naszej diety w napar ze skrzypu i pokrzywy oraz siemię lniane.

3.Ochrona

Na co dzień przy pracach domowych typu sprzątanie, mycie naczyń zakładaj gumowe rękawiczki. Ochroni to Twoje paznokcie przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz spowodowanymi kontaktem ze środkami chemicznymi.

4.Odpowiednia technika piłowania

zdrowe paznokcie

Kiedy piłujesz paznokcie wykonuj ruchy w jedną stronę, nigdy nie rób tego zaraz po wyjściu z kąpieli, struktura paznokci jest wtedy rozmiękczona i wyjątkowo krucha.

5.Odżywka DIY

Odżywki dostępne w drogeriach mogą zawierać szkodliwy formaldehyd to pochodna metanolu, która jest szkodliwa dla zdrowia i może wywoływać silne reakcje alergiczne. Najlepiej jeśli zrobisz odżywkę do paznokci sama w domu. Sprawdź nasz przepis, jest naprawdę prosty!

20 g żelatyny

Szklanka wody

Sok z cytryny

Żel aloesowy lub miąższ ze świeżego aloesu

Żelatynę rozpuszczamy w wodzie, dodajemy sok z cytryny i aloes. Dokładnie mieszamy. Przelewamy do miseczki i moczymy w naszej miksturze paznokcie przez 15 minut. Resztę żelatyny przelewamy do małego szczelnie zamykanego pojemniczka. Możemy przechowywać naszą odżywkę i stosować przez miesiąc. Wzmocni ona nasze paznokcie, sprawi, że staną się twarde i błyszczące.