Czas czytania: 2 minuty

Naturalne sposoby dbania o urodę wracają do łask. W dobie świadomej pielęgnacji i mody na „clean beauty” coraz częściej sięgamy po receptury, które znały nasze babcie. Okazuje się, że wiele z tych metod jest nie tylko skutecznych, ale też ekologicznych i przyjaznych dla skóry.

1. Olejowanie włosów – sekret lśniącej fryzury

Babcie często wcierały w końcówki olej rycynowy, lniany czy zwykłą oliwę z oliwek. Dziś olejowanie włosów to prawdziwy hit wśród włosomaniaczek. Poprawia elastyczność, blask i zapobiega łamliwości.

2. Kąpiel w krochmalu – ratunek dla podrażnionej skóry

Domowy sposób na atopowe zapalenie skóry czy pieluszkowe odparzenia u dzieci? Krochmal! Dziś dermatolodzy znów polecają ten prosty, łagodzący zabieg, także dla dorosłych z wrażliwą cerą.

3. Tonik z ogórka – naturalne odświeżenie

Nasze babcie robiły tonik z soku świeżego ogórka, by odświeżyć cerę i zmniejszyć opuchliznę. Obecnie wiele marek kosmetycznych inspiruje się tym składnikiem, tworząc ogórkowe mgiełki i toniki.

4. Maseczki z drożdży – przeciw wypryskom

Drożdże to bogactwo witamin z grupy B. Kiedyś stosowano je w formie maseczek na trądzik i przetłuszczającą się cerę. Dzisiaj ten składnik wraca jako naturalny „booster” dla problematycznej skóry.

5. Płukanki z ziół – zdrowa skóra głowy i piękne włosy

Babcie płukały włosy w naparach z pokrzywy, skrzypu czy rumianku. Te zioła wzmacniają cebulki, dodają blasku i zapobiegają łupieżowi. Współczesne kosmetyki ziołowe często opierają się na tych samych roślinach.

6. Kwas mlekowy z kiszonek – naturalny peeling

Kiedyś myto twarz wodą po kiszonych ogórkach lub kapuście – dziś wiemy, że kwas mlekowy działa jak łagodny peeling i tonik. Fermentowane składniki znów są modne w kosmetyce, jako naturalne źródło probiotyków.

7. Miód na usta i skórę – domowy eliksir nawilżenia

Babcie smarowały spierzchnięte usta i suche łokcie miodem. Ten naturalny humektant ma właściwości bakteriobójcze i nawilżające, a współcześnie znajdziemy go w składach wielu balsamów i maseczek.

8. Mydło szare – minimalistyczne, ale skuteczne

Choć dziś częściej sięgamy po zaawansowane formuły, coraz więcej osób wraca do prostego szarego mydła. Jest hipoalergiczne, tanie i wszechstronne – idealne do cery trądzikowej, tłustej, a także do prania bielizny!