Czas czytania: < 1 minute

Wiosna to świetny czas na rozpoczęcie jazdy rowerowej. Ciepłe powietrze i promienne słońce zachęca do aktywności fizycznej. Jazda na rowerze należy do najbezpieczniejszych sportów, świetnie poprawia kondycje i ogranicza ryzyko chorób układu krążenia.

Jaki rower wybrać?

Najlepiej jeżeli rower będzie dopasowany do naszych potrzeb. Uniwersalnym modelem jest rower trekkingowy z lżejszą ramą, sprawdzi się prawie w każdych warunkach. Taki rower idealnie nadaje się do celów turystycznych.

O czym pamiętać ruszając w podróż?

Przede wszystkim o kasku, dzięki niemu zwiększysz bezpieczeństwo jazdy, pamiętaj, że on także musi być dobrze dopasowany. Nie zapominaj również o odblaskowej odzieży bądź przymocowanej lampki rowerowej – widoczność na drodze to podstawa. W dalekiej podróży może być przydatny także bidon na wodę oraz lusterko przymocowane do kierownicy.

Jak zacząć jazdę na rowerze?

Przed trasą warto wykonać klasyczną rozgrzewkę, która przygotuje nasze mięśnie do wysiłku i pozwoli uniknąć kontuzji. Gdy jesteś początkującym miłośnikiem jazdy na rowerze zacznij od krótkich dystansów stopniowo je wydłużając.

Zalety 

Jazda na rowerze ma niesamowicie wiele zalet. Wspaniale wzmacnia i wysmukla mięśnie, poprawia wytrzymałość, moc i szybkość mięśni kończyn dolnych i pośladków. Pozwala zrzucić zbędne kilogramy, ta aktywność fizyczna pozwala spalić nawet 500 kcal w godzinę. Jazda na rowerze dodatkowo pokręca nasz metabolizm. Wybierając tą aktywność fizyczną dbasz również o środowisko, zamień więc samochód na rower z pewnością ominiesz większość korków.