Czas czytania: 2 minuty

Wpływ ruchu na harmonijny i wszechstronny rozwój człowieka był znany już od czasów starożytnych. Już wówczas podkreślono nie tylko fizyczny aspekt ćwiczeń cielesnych, lecz także ich walory psychiczne. Ruch, aktywność fizyczna obecnie nie tylko nie straciły na znaczeniu, lecz wręcz można powiedzieć, że ich ranga znacznie wzrosła . Ostatnimi czasy bardzo popularny stał się jogging.

Jest to bardzo efektywna forma ćwiczeń aerobowych, dzięki której wzmocnisz układ krwionośny i odpornościowy dodatkowo zredukujesz stres i dotlenisz organizm.

Jak zacząć biegać? Wyznacz sobie trasę wolną od miejskiego zgiełku i spalin, tydzień przed planowanym biegiem staraj się dużo spacerować i rozciągać, początkowo wykonuj serie 2 minuty biegu i 4 minuty marszu. Gdy czujesz się na siłach zwiększaj czas biegania i skracaj marsz. Po ok. 2 tygodniach systematycznych treningów zauważysz ,że Twoja kondycja poprawia się a skóra odzyskuje zdrowy koloryt. Zacznij w miarę możliwości zwiększać swoje dystanse i wydłużać czas biegu do 30 minut, po tym czasie zacznie się proces spalania tkanki tłuszczowej, dzięki czemu wzmocnimy i wyszczuplimy swoje ciało.

bieganie

Pamiętaj o wygodnym i sportowym  obuwiu, które posiada grubą podeszwę, która będzie amortyzowała nasze stopy. Zawsze ląduj na śródstopiu, zachowuj także odpowiednią sylwetkę podbródek skieruj lekko ku górze. Wyprostuj plecy i oddychaj miarowo ustami. Twoje tętno powinno utrzymywać się w granicy 70% maksymalnego tempa (poniżej 120-140 uderzeń na minutę) dzięki temu najkorzystniej będziemy spalać naszą tkankę tłuszczową.

Zaopatrz się również w specjalną odzież do biegania, posiada ona różne systemy odprowadzające pot, zabezpieczy także przed przegrzaniem i wychłodzeniem organizmu. Koniecznie pamiętaj o sportowym staniku, który zapobiegnie zniekształceniu piersi oraz poprawi komfort biegu. Znajdź swoją najlepszą porę na bieganie, niektórym biega się lepiej o poranku innym wieczorem. Biegając pamiętaj o odpowiedniej diecie i ilości wypijanych płynów. Staraj się unikać ciężkostrawnych potraw 2-3 godziny przed bieganiem.