W okresie zimowym pielęgnacja stóp często schodzi na dalszy plan, głównie dlatego, że są one zazwyczaj schowane pod grubymi, ciepłymi skarpetami. Przez to skóra na stopach jest sucha, popękana (zwłaszcza na piętach) oraz zrogowaciała. Zaniedbanie stóp może prowadzić również do powstawania modzeli czy odcisków, co dodatkowo sprzyja powstawaniu infekcji grzybiczych.
Pielęgnacja stóp zimą powinna zaczynać się już od odpowiedniego doboru skarpet oraz obuwia. Istotne jest, aby unikać materiałów, które nie pozwalają skórze oddychać, co sprzyja przegrzaniu i poceniu się stóp. Warto jak najczęściej wietrzyć stopy i pozwolić skórze oddychać. Raz w tygodniu zafunduj im kąpiel w soli z dodatkiem gliceryny i olejków eterycznych.
Stopy zimą stają się bardziej wrażliwe. Niska temperatura i zmiany temperatury (wejście z zimnego otoczenia do ogrzewanego pomieszczenia) mogą prowadzić do popękania skóry. Należy więc stosować odżywcze kremy do stóp, które zawierają składniki nawilżające i regenerujące, takie jak gliceryna, masło shea, alantoina czy mocznik. Świetnie sprawdzają się także naturalne oleje np. arganowy. Kremy i olejki najlepiej aplikować wieczorem, gdy kładziemy się spać, co pozwoli składnikom aktywnie działać przez całą noc.
Nie należy zapominać o regularnym stosowaniu peelingu do stóp, który usunie zrogowaciały naskórek i sprawi, że stopy będą gładkie. Wystarczą 2 łyżki zmielonej kawy, łyżka oliwy z oliwek, oleju kokosowego lub zwykłej oliwki oraz łyżka soku z cytryny. Kawę możemy zastąpić gruboziarnistym cukrem. Składniki wystarczy wymieszać i wmasować w stopy, szczególnie uwzględniając pięty.
Skórę stóp świetnie odżywi maseczka z płatków owsianych. Po spłukaniu maski dobrze jest także wykonać masaż stóp, który pobudzi krążenie i da uczucie odprężenia.
Pielęgnacja stóp zimą jest równie istotna jak przez resztę roku. Ważna jest regularność oraz stosowanie odpowiednich preparatów kosmetycznych. Dbanie o stopy jest nie tylko kwestią estetyczną, ale przede wszystkim zdrowotną, ponieważ zdrowe stopy to większy komfort codziennego funkcjonowania.