Czas czytania: 2 minuty

Deszczowa aura za oknem, cieplejsze ubrania, nie przepuszczające powietrza rajstopy to wszystko ma wpływ na szybszy rozwój bakterii. Zapalenie dróg moczowych to jedne z najczęściej występujących infekcji intymnych pojawiających się właśnie jesienią. Przede wszystkim w mroźne, wietrzne poranki  powinniśmy zadbać o odpowiedni ubiór. Zapobiegajmy wychłodzeniu dolnych partii ciała, nośmy odpowiednią bawełnianą bieliznę, która zapewni odpowiednią wentylacje skóry. 

Prawidłowa higiena intymna

Szczepy Lactobacillus wytwarzające kwas mlekowy pozwalają na utrzymanie prawidłowego kwaśnego odczynu naszej pochwy, dzięki temu drobnoustroje nie mogą się w niej rozwijać. Aby zachować prawidłowe pH należy się podmywać nie częściej niż dwa razy dziennie. Zachwianie równowagi bakteryjnej może wynikać też z innych czynników m.in. zmian hormonalnych, antybiotykoterapii czy stosowania nieprawidłowych kosmetyków. Pamiętajmy o prawidłowej technice mycia miejsc intymnych od przodu do tyłu, nigdy odwrotnie. Do mycia stosujemy ciepłą, nie gorącą wodę. Osuszamy się osobnym ręczniczkiem papierowym, nie stosujmy jednego ręcznika do wszystkich partii ciała. 

Długie kąpiele należy stosować rzadko, przesiadywanie w zbyt gorącej wodzie może przyczyniać się do powstania infekcji, na co dzień najlepiej korzystać z prysznica. Pamiętajmy też, aby zbyt często nie sięgać po maszynki do golenia, depilacja często prowadzi do podrażnień i otarć co sprzyja szybszemu namnażaniu się bakterii. 

Jak znaleźć odpowiedni preparat do mycia miejsc intymnych? 

Preparat do higieny intymnej powinien spełniać kilka warunków. Najlepiej wybierać w pełni naturalne produkty. Po pierwsze powinien podtrzymywać kwaśne pH pochwy poniżej 4.5. Nie może zawierać sztucznych barwników i silikonów. Powinien zawierać naturalne składniki m.in rumianek, betaine, kwas mlekowy, wyciąg z kory dębu, nagietek. Te substancje łagodzą stany zapalne oraz zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia. Zawsze pamiętajmy, aby nie przesadzać z jego ilością, wystarczy jedna pompka. Nie stosujmy nigdy zwykłych mydeł, powodują przesuszenie i zaburzają pH. Jeśli nie posiadamy odpowiedniego preparatu umyjmy się samą wodą. 

Dieta przy infekcji intymnej

Skuteczne sposoby na infekcje intymne

Gdy już mamy do czynienia z rozwojem infekcji, towarzyszy nam świąd i pieczenie powinniśmy jak najszybciej wdrożyć skuteczne domowe leczenie. Pierwsze dolegliwości złagodzą zioła i mieszanki ziołowe.  Możemy je stosować zewnętrznie jako dodatek do kąpieli bądź płukanki czy nasiadówki. Do najskuteczniejszych ziół należą: rumianek, nagietek, krwawnik, szałwia oraz liść maliny. Pamiętajmy o spożywaniu dużej dawki witaminy C, najlepiej w postaci suszonej bądź świeżej żurawiny. Infekcje intymne złagodzi także kąpiel z sodą oczyszczoną, która przywróci naturalne pH pochwy. Podczas infekcji ważna jest też prawidłowa dieta, wzbogaćmy ją kiszonkami oraz jogurtami – dostarczą one bakterii kwasu mlekowego i witaminy C.