Czas czytania: < 1 minute

RLS to potocznie nazywany zespół objawów, który charakteryzuje się uczuciem zmęczenia i niepokoju kończyn dolnych. Najczęściej występuje podczas odpoczynku, dlatego obserwowane są nasilone objawy zwłaszcza w nocy przez co chory często cierpi na bezsenność.

Objawy zespołu RLS są trudne do ustalenia zazwyczaj pacjenci skarżą się na uczucie mrowienia, swędzenia lub drętwienia, które przypominają „uczucie chodzących mrówek po ciele” lub nawet „bąbelków w żyłach”. Rozpoznanie zespołu niespokojnych nóg jest możliwe jedynie po przeprowadzeniu wnikliwego wywiadu z pacjentem przez lekarza oraz badaniach neurologicznych i krwi. Przyczyny tej dolegliwości również nie są do końca znane, podejrzewa się, że może być ono dziedziczone. Ze względu na przyczynę występowania RLS wyróżnia się pierwotny oraz wtórny jego rodzaj. W przypadku pierwotnego RLS ważnym czynnikiem wywołującym chorobę może być niedobór dopaminy w mózgu, pierwsze objawy występują po 20 r.ż i wraz z wiekiem nasilają się. Ten rodzaj RLS jest dziedziczony. Wtórnym RLS to zazwyczaj wynik niedoboru żelaza, chorób takich jak niewydolność nerek czy cukrzyca  a także przyjmowanie niektórych leków antydepresyjnych i przeciwpsychotycznych.

Leczenie zespołu niespokojnych nóg w przypadku pierwotnego rodzaju polega na doustnym zażywaniu preparatów  dopaminergicznych najczęściej lewodopę, ropinirol i pramipeksol. W przypadku wtórnego RLS terapia polega na leczeniu choroby podstawowej wywołującej zespół niespokojnych nóg, kiedy wiąże się to z niedoborem pierwiastków takich jak żelazo lub magnez uzupełnia się dietę w te składniki oraz suplementy.

Ważne w przypadku leczenia zwłaszcza wtórnego rodzaju RLS jest wprowadzenie do swojego stylu życia zmian. Zmniejszenie lub wykluczenie spożycia alkoholu, nikotyny, kawy. Pomocny może być również regularny wysiłek fizyczny np. joga, pilates lub pływanie.