Coraz większe jest zapotrzebowanie na pracowników wszechstronnie wykształconych, posiadających wiedzę i praktykę z najnowszych dziedzin. Pracodawca podczas wyboru swojego przyszłego pracownika musi potrafić go ocenić pod względem wiedzy, choć sama rozmowa to nie wszystko. Więcej niż słowa potrafią zdradzić nam gesty, czyli mowa ciała, która przekazujemy więcej informacji niż to sobie zazwyczaj uświadamiamy.
Mimo że ludzie z reguły uważają dialog w negocjacjach za rzecz priorytetową, to jednak skuteczna mowa ciała i zrozumienie jej pomaga w zdobyciu danego celu oraz przyczynia się do osiągnięcia sukcesu. Można bardzo szybko określić, najczęściej na pierwszy rzut oka, czy mamy do czynienia z człowiekiem sukcesu, czy człowiekiem przegranym. Bardzo często przy pierwszym spotkaniu podczas publicznych spotkań typu: rokowania, negocjacje czy pertraktacje, mowa ciała rozstrzyga o pierwszym, pozytywnym lub negatywnym wrażeniu. Właśnie to pierwsze wrażenie i pierwszy osąd często decyduje o losie dalszych rozmów i dalszej współpracy. Mowa ciała zdradza więcej niż słowo mówione; zawsze oddziałuje na własną osobę. Rozumienie sygnałów wysyłanych przez ciało oznacza również sprawniejszą komunikację.
Bardzo trudno jest rozpoznać stopień inteligencji człowieka, jak również to, czy jest on dobry czy zły, szczery czy zakłamany. Niektóre cechy osobowości wyrażają się w bardzo szczegółowej mowie twarzy.Ważnym elementem jest spojrzenie, które może być różne. Człowiek, który ma czujne, jasne oczy może być inteligentny, ale nie musi. Bystre spojrzenie, żywe oczy, którym pozornie nic nie umknie, mogą być wyrazem nerwowości lub świadczyć o kłopotach z koncentracją. Spojrzenie marzycielskie mogą mieć osoby o różnym charakterze. Takie oczy może mieć poeta, lub z powodu zmęczenia lub dołka psychicznego, ktoś niezmiernie utalentowany. Spojrzenie człowieka inteligentnego, a jednak powolnego emocjonalnie, jaki i umysłowo, wydaje się tępe. By „dojrzeć” podczas rozmowy w człowieku inteligencję, trzeba mu się wnikliwie i długo przygadać, np. wziąć pod uwagę to, jak szybko potrafi rozpoznać omawiany problem, czy jest elastyczny by dopasować się do zmienionej sytuacji. Twarz człowieka w dużym stopniu ukazuje różne stany emocjonalne. W zależności od dominującego nastroju, emocje najbardziej uwidaczniają się w okolicy ust. Ukazują one dobry czy zły humor rozmówcy. Dużą wagę podczas obserwacji drugiej osoby powinniśmy przywiązać do obserwacji brwi. W zależności od układu brwi możemy mieć do czynienia z człowiekiem rozdrażnionym, zamyślonym czy przestraszonym, np. – u kogoś zaskoczonego widzimy wytrzeszczone oczy, uniesione brwi, tworzące zmarszczki poziome i opadniętą brodę.