Czas czytania: 2 minuty

Przykry zapach stóp może być spowodowany przez zmiany chorobotwórcze tej części ciała, nieodpowiednią higienę lub noszenie nieodpowiedniego obuwia. Aby nasze stopy zawsze były świeże i pachnące zastosuj kilka naszych propozycji jak poradzić sobie z ich brzydkim zapachem.

1.Mocz stopy w letniej wodzie z dodatkiem soli grubokrystalicznej w proporcji 0,5 szkl. soli na 0,5 l wody,  po takiej kąpieli wytrzyj stopy, nie opłukuj już ich dodatkowo. Zawarta w roztworze sól skutecznie osuszy i  powstrzyma pocenie się stóp.

foot

2.Do mycia stóp używaj antybakteryjnego mydła, wykonuj tę czynność dokładnie, następnie wytrzyj stopy do sucha. Czynność powtarzaj nawet kilkukrotnie w ciągu dnia jeśli czujesz taką konieczność.

3.Wypróbuj naturalny antyperspirant jakim jest ałun. Jest to minerał potasowo-glinowy, który stosowany nie blokuje ujścia kanałów potowych, lecz zwęża je ograniczając tym samym pocenie się stóp. Można zakupić go przez internet.

4.Stopy też czują lato, dlatego kiedy przychodzi ta pora roku zmień obuwie na lżejsze np. sandały, japonki lub klapki. Jeśli Twoja praca nie pozwala Ci na taką swobodę ubioru, postaw na obuwie naturalne wykonane z oddychających materiałów a skarpety noś bawełniane. Możesz wypróbować wkładki do obuwia z dodatkiem węgla aktywnego.

5

5.Usuń z butów przykry zapach, możesz to zrobić wsypując do nich na całą noc sodę oczyszczoną, proszek do pieczenia, puder dziecięcy, wsadź plaster cytryny bądź torebkę ekspresowej herbaty. Pomogą też zioła lawenda, szałwia  czy kora dębu do kupienia w sklepach zielarskich.

6.Przykry zapach stóp może być spowodowany ich chorobą grzybiczą. Kiedy odczuwasz swędzenie , pieczenie stóp oraz zauważysz ich obrzęk lub powstałe małe pęcherzyki skontaktuj się z lekarzem, samodzielne leczenie może okazać się nieskuteczne i tylko pogorszyć stan naszych stóp.