Kremy do twarzy spełniają podstawową rolę pielęgnacyjną. Sięgamy po nie każdego dnia, chociaż pełnią wiele funkcji ich cechą wspólną jest nawilżanie, wygładzanie, zapewnienie skórze elastyczności i sprężystości oraz ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Z przeprowadzonych badań wynika, że kobiety często sięgają też po kremy przeznaczone osobno na noc i na dzień. Krem powinien być przede wszystkim dostosowany do rytmu biologicznego naszej skóry. O poranku nasza cera ma inne potrzeby niż w trakcie snu, dlatego warto zwrócić uwagę na jego przeznaczenie oraz zalecenia producenta.
Czym tak naprawdę jej krem?
Krem to emulsja wodno-tłuszczowa, w skład wodnej fazy wchodzą hydrolaty, woda, kwas hialuronowy i inne zagęstniki, zaś do tłuszczowej masła, oleje, składniki odżywcze i emulgatory. Na rynku istnieje klasyczny podział na kremy tłuste, półtłuste i lekkie, które różnią się między sobą proporcjami i stężeniami. Przy wyborze najlepiej kierować się potrzebami naszej skóry i określić jej typ: skóra sucha, normalna, tłusta, mieszana, dojrzała, wrażliwa itp.
Na jakie składniki w kremie zwrócić uwagę?
Jeśli nie potrafimy dokładnie określić stanu naszej skóry, możemy skorzystać z uniwersalnych naturalnych składów. Kwas hialuronowy, koenzym Q10 czy alantoina skutecznie zadbają o nawilżenie skóry suchej i dojrzałej. Składniki te wiążą wodę w skórze zapewniając jej wygładzenie oraz sprężystość. Dodatkowo kwas hialuronowy spaja włókna kolagenowe opóźniając procesy starzenia się skóry.
Kolagen to kolejny podstawowy składnik kremów, powinniśmy go włączyć do naszej pielęgnacji już po 20 roku życia. Jest podstawowym budulcem naszej skóry, odpowiada za jej wytrzymałość i odporność. Działa powierzchniowo, posiada zbyt duże cząsteczki, aby wniknąć w głębokie warstwy skóry, sprawia, że cera wydaje się „wypełniona”.
Filtry przeciwsłoneczne – powinniśmy je stosować cały rok. Ochrona przed promieniowaniem jest niezbędna. Przy wyborze zwracajmy uwagę na wysokość filtra oraz jego rodzaj.
Antyoksydanty czyli przeciwutleniacze, chronią naszą skórę przed wolnymi rodnikami. Ograniczają i opóźniają jej procesy starzenia się. Zalecane są dla każdego po 25 roku życia. Wśród najczęściej stosowanych antyoksydantów w kosmetyce wyróżnia się wyciągi roślinne bogate w polifenole np. z zielonej herbaty, karotenoidy np. likopen. Najbardziej popularne i jednocześnie skuteczne są witaminy: A, E i C., które przyspieszają regeneracje skóry oraz zapobiegają podrażnieniom. Ceramidy to kolejna grupa uniwersalnych składników aktywnych w kremach, które wspomagają odnowę bariery lipidowej. Dzięki nim naskórek jest grubszy, nawilżony i bardziej elastyczny. Przy wyborze kremu do naszego typu cery warto zwrócić uwagę na wyciągi roślinne.
Aloes świetnie złagodzi podrażnienia, ekstrakt z nagietka będzie pomocny przy problemach z cerą np. zaskórnikami. Lukrecja świetnie reguluje wydzielanie sebum i wyrównuje koloryt skóry. Oczar wirginijski ma działanie przeciwzapalne, sprawdzi się przy skórze mieszanej i tłustej.
Uniwersalnymi składnikami kremów są również oleje, pamiętajmy, aby dobrać je odpowiednio do naszej skóry.