Kłopoty ze wzrokiem bywają skutkiem niedoborów składników odżywczych, głównie witamin i minerałów. Odpowiednia dieta zapewni świetny wzrok, oczy przede wszystkim potrzebują antyoksydantów, luteiny, cynku, selenu i witamin z grupy A. Luteina nie jest wytwarzana przez nasz organizm, dlatego trzeba ją dostarczać wraz z pożywieniem. Cynk i selen zapewniają zdrową siatkówkę oka, zapobiegają chorobom oczu, wpływają pozytywnie na ostrość widzenia. Luteina działa podobnie jak filtr, który chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV.
Produkty bogate w luteine
- żółtka jaj
- zielone warzywa
- jeżyny
- jagody
- ryby morskie
- papryka
- dynia
- nektarynki
- awokado
Ważne jest, aby warzywa spożywać w postaci surowej, dzięki czemu nie utracą cennej luteiny, można je także gotować na parze. Luteina jest rozpuszczalna w tłuszczach dlatego najlepiej spożywać ją z dodatkiem tłuszczu np. oleju rzepakowego.
Aby zapobiec chorobom oczu, dietę warto również wzbogacić o witaminę C, która regularnie zażywana potrafi zminimalizować ryzyko zachorowań na zaćmę nawet o 60%. Witamina C wzmacnia również ściany naczyń krwionośnych oczu, zmniejszając ich przepuszczalność, poprawia odżywianie soczewki oka oraz reguluje proces wytwarzania filmu łzowego. Najwięcej tego przeciwutleniacza znajdziemy w owocach cytrusowych, natce pietruszki, brokułach, pomidorach oraz brukselce.
Na lepszy wzrok, duży wpływ ma także zeaksantyna czyli karotenoid, znajdujący się w siatkówce oka. Naturalnie występuje w brokułach, brukselce, kukurydzy oraz pomidorach. Zawiera ją także ziele fiołka trójbarwnego i polnego.
Aby wzmocnić wzrok i ustrzec się przed krótkowzrocznością, powinniśmy do diety wprowadzić również produkty bogate w selen i cynk. Znajdziemy je w podrobach drobiowych, pełnoziarnistym pieczywie, pestkach słonecznika, fasoli, czosnku, kaszy gryczanej oraz orzechach.