Czas czytania: < 1 minute

Stosowanie długotrwale leków, zwłaszcza antybiotyków niesie za sobą szereg niekorzystnych skutków. Leki to z pozoru substancje, które powinny uzdrawiać, leczyć, ich działanie w głównej mierze zależy od przenikania do tkanek i narządu docelowego. Stosowane leki podczas chorób przewlekłych często odbijają się na naszym wyglądzie, włosy stają się matowe zaczynają wypadać, stan naszej skóry znacznie się pogarsza, paznokcie zaczynają się łamać, niekiedy dochodzi również do wzrostu wagi.

Antybiotyki

Antybiotyki z greckiego słowa – życie. Substancje, które powodują hamowanie wzrostu bakterii chorobotwórczych. Dzielą się ze względu na budowę i działanie:  beta-laktamowe (np. penicylina i jej pochodne oraz cefalosporyny), tetracykliny, aminoglikozydy (np. streptomycyna) oraz antybiotyki peptydowe i inne. Nie ma wątpliwości, że pomagają szybko odzyskać zdrowie, a niekiedy nawet życie. Najbardziej istotny wpływ na naszą urodę mają antybiotyki tetracyklinowe, wytwarzane przez niektóre szczepy Streptomyces. Często powodują przebarwienia skórne mogą także prowadzić do uszkodzenia szkliwa. Długie zażywanie antybiotyków, może powodować wzmożone wypadanie włosów.

Sterydy

Steroidy, to grupa leków stosowanych głównie w stanach zapalnych. Pacjenci, którzy długotrwale przyjmują steroidy, najczęściej borykają się z problemem przybierania na wadze. Ich zażywanie nie jest także obojętne dla naszej skóry, która staje się coraz cieńsza, łatwiej ulega urazom. Może pojawić się również trądzik oraz rozstępy.

Leki antydepresyjne

Stosuje się je najczęściej w leczeniu depresji, często wywołują wysypkę oraz nadmierne pocenie się. Do najpopularniejszych antydepresantów należą inhibitory selektywnego wychwytu serotoniny np. citalopram, indalpina, paroksetyna. Do możliwych efektów ubocznych po antydepresantach możemy także zaliczyć nadmierny przyrost wagi, trądzik, problemy z zębami czy też pojawienie się łuszczycy.

Terapia hormonalna

Hormonalna terapia zastępcza czy źle dobrana antykoncepcja może skutkować nadmiernym wypadaniem włosów bądź przeciwnie nadmiernym owłosieniem, hormony mogą również powodować cellulit i rozstępy. Niewłaściwe stosowanie leków hormonalnych wiąże się także z obrzękami i opuchlizną.