Czas czytania: 2 minuty

Nasze serce codziennie cierpliwie znosi tłusta dietę, palenie papierosów i brak ruchu, lecz może przyjść taki moment ,że pewnego dnia się zbuntuje. Do najczęściej występujacych chorób serca możemy zaliczyć: niewydolność, arytmie, zapalenie mięśnia sercowego i chorobę wieńcową .Dane z badań epidomiologicznych jednoznacznie wskazują, że dieta uboga w nasycone kwasy tłuszczowe, ale bogata w owoce, jarzyny, pieczywo pełnoziarniste i błonnik zmniejsza ryzyko chorób serca. Kwasy tłuszczowe trans mają niekorzystny wpływ na profil lipidowy i zwiększają ryzyko wystąpienia chorób.   Umiarkowane spożycie alkoholu wiąże się z rzadszym występowaniem choroby lecz może spowodować wzrost ciśnienia tętniczego i zwiększyć ryzyko zachorowania na raka.

Wypróbuj naszą dietę i przekonaj się, że wystarczą drobne zmiany aby każdy dzień i miesiąc przynosił wymierne korzyści naszemu sercu.

serducho

Pieczywo

Wybieraj ciemne pieczywo, znajdują się w nim witaminy z grupy B, które korzystnie wpływają na mięśnie, a więc również na serce. Znajdziesz w nim także duże ilości błonnika, który obniża poziom cholesterolu.

Nabiał

Unikaj serów żółtych,  mają najwięcej wapnia ale także sporo cholesterolu, są także bardzo kaloryczne. Na co dzień sięgaj po odtłuszczone mleko, chudy twaróg i kefir. Poprawiają funkcjonowanie jelit i korzytnie działają na naszą florę bakteryjną.

Ryby i kwasy omega 3

Ryby zjadaj 2-3 razy w tygodniu, to minimum aby dostarczyć odpowiedniej ilości kwasów omega-3, które obniżają ciśnienie krwi, cholesterol i trójglicerydy. Dodatkowo chronią przed zawałem obniżając skłonność płytek krwi do zlepiania się, usprawniają także naczynia krwionośne, które pod pływem kwasów omega-3 stają się bardziej elastyczne.

Tłuszcze

Staraj wybierać się te pochodzenia roślinnego, najzdrowsze będą margaryny ze sterolami roślinnymi, są to odpowiedniki cholesterolu które szybciej wchłaniają się w jelitach przez co szkodliwy cholesterol nie może przyłączyć się do komórek.

Owoce i warzywa

Świetnie regulują ciśnienie tętnicze, staraj się codziennie jeść ich co najmniej 4 porcje. Zawierają duże ilości potasu i magnezu , które korzystnie wpływają na nasz układ krążenia.

Wędliny

Najlepsze dla serca są wędliny drobiowe, ponieważ zawierają małą ilość tłuszczu. Unikaj pasztetów i kiełbas, zawierają mnóstwo soli, która uszkadza nasze naczynia krwionośne i podnosi ciśnienie krwi.

Napoje

Unikaj napojów gazowanych, najczęściej wybieraj wodę z małą ilością sodu,zawierającą związki magnezu, wapnia i potasu.

Zastosuj w swoim jadłospisie te drobne zmiany i ciesz się zdrowym sercem na dłużej.