Czas czytania: < 1 minute

Lato to idealny czas na robienie porządków. Przeterminowane kosmetyki mogą tylko zaszkodzić Twojej skórze, przejrzyj swój asortyment i rozstań się ze starymi preparatami.

Gdzie je trzymasz?

Najlepszym miejscem dla kosmetyków są ciemne i chłodne miejsca w łazience, lodówce czy też szafce. Kosmetyki pielęgnacyjne np. kremy nie znoszą promieni słonecznych, pamiętaj aby nie zostawiać ich na parapecie bądź innym widnym miejscu. Pod wpływem ciepła większość preparatów traci swoje aktywne właściwości i mogą być one przyczyną uczuleń.

Kosmetyki bez dat?

Uwierz nam nie ma takich, mimo dodatków konserwantów nie są one wieczne. W przypadku większości kosmetyków na opakowaniu istnieje oznaczenie wieczka z wytłoczonym terminem przydatności np. 12 m, co oznacza, że produkt powinnaś zużyć w ciągu 12 miesięcy od otwarcia opakowania. Jeśli wydaje ci się wygląd czy zapach kosmetyku podejrzany wyrzuć go bez żadnych skrupułów. Preparaty utlenione i rozwarstwione nie przyniosą żadnych pozytywnych rezultatów.

Kremy postaw w łazience

To dla nich idealne miejsce, ich termin zużycia wynosi zazwyczaj ok. 6 miesięcy. Nowoczesne kosmetyki przystosowane są do zachowania świeżości w temperaturach od 3 – 20 stopni C. Pamiętaj aby w przypadku słoiczków, wydobywać produkt łyżeczką bądź szpatułką, drobnoustroje z dłoni szybko przenikają do kosmetyku a następnie na twarz.

Kolorówka w kosmetyczce

Cienie, pudry, tusze, podkłady i róże możesz trzymać w temperaturze pokojowej. Przydatność tuszu do rzęs to przeważnie pół roku, jego wysychanie przyspiesza wtłaczanie powietrza podczas każdej próbie wydobycia tuszu. Róże, cienie i pudry czyli produkty suche mają nawet do 2 lat przydatności. Są odporne na temperaturę, trzeba je trzymać z dala od wilgoci, która powoduje zbijanie się kosmetyku w grudki.

Mroźne kosmetyki

Lakiery, szminki i podkłady warto trzymać w lodówce. Fluidy ze względu na ciepło mogą się szybko utleniać i zmienić swój koloryt. Lakiery do paznokci w chłodnym miejscu wytrzymają nawet pół roku, szminki i pomadki nawet – 2 lata.