Czas czytania: < 1 minute

Nieprzespane noce, rozdrażnienie i brak koncentracji w ciągu dnia to tylko niektóre z przyczyn uporczywego chrapania. Zaburzenia snu mogą prowadzić do bezdechu sennego, który może powodować arytmie, nadciśnienie, zawał bądź nawet śmierć.  Czynniki takie jak nadwaga, niedrożność nosa, alkohol, przerost migdałka podniebiennego mogą nasilać chrapanie. Jak więc pozbyć się tego problemu? Na samym początku zmień kilka nawyków.

Staraj się zasypiać i spać na boku, dzięki temu łatwiej będziesz kontrolować oddech.

Utrzymuj odpowiednią wagę, tłuszcz odkładający się w granicach szyi może powodować chrapanie.

Odstaw środki nasenne, które zaburzają pracę mięśni.

Nie pal i nie pij alkoholu przed snem, palenie i alkohol powoduje blokowanie dróg oddechowych i zaostrza zaburzenia oddechu.

chra

Wylecz katar i zapalenie zatok, powodują niedrożność dróg oddechowych i zmuszają do oddychania ustami co może być przyczyną przykrych dźwięków.

Zadbaj o odpowiednią poduszkę dzięki niej nie tylko zapewnisz sobie lepszy komfort snu ale także przybierzesz zdrową pozycje kręgosłupa i udrożnisz swoje drogi oddechowe co w konsekwencji zredukuje chrapanie.

Wywietrz dokładnie sypialnie, zapobiegniesz tym samym wysuszenia błony śluzowej w gardle.

Skorzystaj z wkładki doustnej dzięki której utrzymasz swoją żuchwę w pozycji lekko wysuniętej do przodu to z kolei zminimalizuje wibracje podniebienia. Pomocny może także okazać się klips do nosa, który ułatwia przepływ powietrza.

Gdy powyższe rady nie przynoszą upragnionych efektów skorzystaj z pomocy laryngologa.