Borelioza – zwana również chorobą z Lyme lub krętkowicą kleszczową. To przewlekła zakaźna infekcja bakteryjna, która może zaatakować wiele narządów i układów wewnętrznych jak również skórę. Boreliozę wywołuje bakteria Borrelia burgdorferi, która może przenikać do komórek ludzkich (makrofagów, limfocytów, fibroblastów) i tam przeżyć. Im wcześniej zdiagnozujemy chorobę, tym lepiej. Jej pierwsze objawy przypominają grypę, dlatego bardzo łatwo ją przeoczyć.
Pierwsze objawy boreliozy
Borelioza dzieli się na trzy fazy kliniczne: wczesną miejscową (ograniczoną), wczesną rozsianą i późną. Do pierwszych objawów boreliozy można zaliczyć ogólne osłabienie, gorączkę, bóle głowy, bardzo często też pojawia się charakterystyczny rumień, który poszerza się obwodowo, a centralnie ustępuje. U dużej części zarażonych osób stwierdza się także zapalenie mięśnia sercowego. Po około roku od zakażenia borelioza przechodzi w postać przewlekłą, chory może odczuwać zawroty głowy, dreszcze, problemy z koncentracją, bóle korzeniowe. Do zakażenia boreliozą może dojść nawet podczas wbijania się kleszcza w skórę. Zaatakowane przez boreliozę mięśnie ulegają zanikowi lub paraliżowi, a układ nerwowy podrażnianiu i zatruciu neurotoksynami, co powoduje wiele objawów i powikłań ze strony tego układu.
Diagnostyka
Wczesne wykrycie boreliozy nie tylko może wspomóc terapię, ale także zatrzymuje rozwój choroby na długie lata. Po usunięciu kleszcza ze skóry, pamiętajmy, aby go nie wyrzucać, należy go zabezpieczyć i zlecić badanie w Ośrodku Toksykologicznym. Rozpoznanie każdej postaci klinicznych boreliozy (z wyjątkiem EM) wymaga dwuetapowego protokołu diagnostycznego:
- W pierwszym etapie należy wykazać obecność swoistych przeciwciał IgM lub IgG (w
zależności od postaci klinicznej) metodą immunoenzymatyczną. - W drugim etapie u chorych z wynikami dodatnimi lub wątpliwymi należy wykonać
oznaczenia techniką Western-blot.
Jeżeli na skórze wystąpi rumień w miejscu ukąszenia przez kleszcza konieczne jest leczenie antybiotykami. Leczenie boreliozy antybiotykiem powinno trwać do 3 tygodni. Takie samo leczenie stosujemy także, gdy borelioza przechodzi w formę przewlekłą i ujawnia się pod postacią porażenia nerwów czaszkowych, najczęściej nerwu twarzowego.
Naturalne sposoby na kleszcze – zapobiegaj Boreliozy
Wabikiem dla kleszczy jest nasz pot, wody toaletowe, pachnące kosmetyki. Nie lubią one natomiast zapachu wielu naturalnych olejków. Warto smarować nimi ciało, gdyż świetnie nawilżają i natłuszczają przesuszoną słońcem skórę oraz gwarantują ochronę przed ukąszeniami.
Ziołowe odstraszacze:
Olejek tymiankowy – naturalny olejek otrzymuje się z ziela tymianku pospolitego. Olejek ma bardzo silne własności antyseptyczne. Jest jednym z najmocniejszych olejków eterycznych, odstrasza kleszcze, komary, meszki. Olejek Tymiankowy pachnie charakterystycznie, ciepło, ziołowo.
Olejek eukaliptusowy – olejek uzyskiwany w procesie destylacji liści i gałązek drzewa. Posiada działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Dowiedziono, że ekstrakt z eukaliptusa nie tylko odstrasza kleszcze, ale też zmniejsza ryzyko zakażeń. Olejek eukaliptusowy pobudza mechanizmy odpornościowe ustroju. Doskonały na ukąszenia owadów (łagodzi swędzenie), oparzenia, rany i pęcherze.
Olej laurowy – wykazuje działanie antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, odnawia ochronny płaszcz hydrolipidowy skóry. Łagodzi dolegliwości dermatologiczne, pomaga w walce z chorobami grzybiczymi, łuszczycą, czy egzemą. Sprawdza się jako odstraszacz komarów, kleszczy, much, pająków oraz mrówek.
Jak stosować i gdzie kupić olejki?
Aby przygotować specjalną oliwkę chroniącą przed kleszczami należy do 50 ml oleju z nasion winogron dodać parę kropki olejku tymiankowego, eukaliptusowego bądź laurowego, możemy zwiększyć działanie mieszanki poprzez dodanie paru kropel wszystkich olejków. Roztwór trzeba dobrze wymieszać, wstrząsając nim.
NIGDY NIE NALEŻY STOSOWAĆ NIEROZCIEŃCZONYCH OLEJKÓW ETERYCZNYCH BEZPOŚREDNIO NA SKÓRĘ!