Czas czytania: < 1 minute

Tofu pochodzi z Japonii i króluje w kuchni azjatyckiej. Przypomina biały ser, jego wykonanie jest bardzo proste dlatego większość osób nie kupuje gotowych serów lecz robi je samemu. Tofu jest bogate w białko sięgają po niego często wegetarianie. Serek z soi to skarbnica witamin i minerałów zawiera m.in. witaminy z grupy B i E.

Naturalne tofu nie posiada smaku dlatego należy je łączyć ze składnikami o intensywnym smaku. Twarożek z soi jest otrzymywany w procesie koagulacji mleka sojowego. Na rynku dostępne są dwie odmiany serka – tofu twarde i jedwabiste, obie odmiany różnią się sposobem produkcji.

Z czym łączyć Tofu?

Najczęściej serek sojowy podaje się z brązowym ryżem bądź kaszami dzięki czemu posiłek jest odpowiednio zbilansowany. Tofu można także podawać jako wsad białkowy do kanapek oraz sałatek warzywnych.tofu-1580871_1280

Jak samemu zrobić tofu?

To bardzo proste potrzebna ci będzie szklanka soi, dwie łyżki soli kuchennej, cztery litry wody oraz łyżeczka soku z cytryny. Na noc zostawiamy w wodzie soję. Rano miksujemy miękką soję w tym samym czasie gotujemy 4 litry wody. Do gotującej się wody dodajemy zblendowane puree i delikatnie mieszamy. Doprowadzamy do ponownego zagotowania. Przesiewamy przez gazę okarę i otrzymujemy mleko sojowe. Do gotującego się mleka dodajemy sok z cytryny całość gotujemy. Gdy widzimy w wyraźnie oddzielający się ser, ponownie przecedzamy go przez gazę otrzymując naturalne tofu.