Czas czytania: 2 minuty

Wszystkie kochamy kosmetyki, ale czy na pewno wiemy co się w nich znajduje? Spójrzmy na listę najbardziej niebezpiecznych składników, które są ukryte w naszych codziennych kosmetykach.

Benzoyl peroxide – zwany jako nadtlenek benzoilu, stosowany leczniczo w zapobieganiu trądziku, głównie występuje w tonikach i żelach do twarzy. Może powodować zaczerwienienia oraz nadmierne wysuszenie skóry. Dodatkowo działa mutagennie i powoduje uszkodzenie DNA komórek. Toksycznie również oddziałuje na nasze drogi oddechowe i oczy. Unikaj produktów z tym związkiem chemicznym zastąp go naturalną glinką.

Propylene glycol – czyli glikol propylenowy, jest stosowany w przemyśle kosmetycznym oraz spożywczym. Powoduje szybsze starzenie się skóry oraz ma działanie rakotwórcze. Destrukcyjnie wpływa także na naszą wątrobę oraz układ nerwowy. Stosowany bezpośrednio na skórę prowadzi do zapaleń naskórka oraz skóry właściwej. Używany jest w kosmetykach ze względu na jego niską cenę.

PEG (Polyethylene glycol) – w kosmetykach używany najczęściej jako rozpuszczalnik i  emulgator. Zanieczyszczony dioksanem zawiera właściwości rakotwórcze.

toksyny

Dioxin – często występuje w produktach antybakteryjnych, powoduje raka , zmniejszenie odporności oraz zaburzenia układu nerwowego. Jest silnie toksyczny, ma działanie mutagenne, kancerogenne oraz teratogenne.

Tridosan– występuje jako syntetyczny składnik wielu kosmetyków, jest ceniony za właściwości przeciwzapalne i grzybobójcze. Znajduje się w wykazie substancji niebezpiecznych. Niszczy serce, upośledza czynności mięśni oraz osłabia naszą flore bakteryjną.

Phthalates (Ftalany) Znany jako środek błonotwórczy i rozpuszczalnik możemy go znaleźć w lakierach do paznokci, mydłach oraz szamponach. Zaburza naszą gospodarkę hormonalną, ma toksyczne działanie dla naszych nerek, działa mutagennie.

Nie da się całkowicie wyeliminować szkodliwych substancji, lecz pamiętajmy aby je ograniczyć do minimum. Szkodliwe substancje oddziałują toksycznie nie tylko na naszą skórę ale także na nasz organizm.