Czas czytania: 2 minuty

Ból stawów może być spowodowany wieloma czynnikami: wielogodzinne stanie, zapalenie ścięgna, urazy czy skręcenia. Bóle kostno-stawowe najczęściej są objawem choroby zwyrodnieniowej stawów, która dotyka przede wszystkim osoby w starszym wieku. Może także pojawić się u młodych osób. Jeśli chcemy złagodzić bóle stawów i poprawić ich wydolność, ćwiczenia oraz domowe sposoby mogą okazać się jednym z najlepszych sojuszników.

Napary z cebuli

Cebula chroni przed osteoporozą, korzystnie wpływa na stawy. Właściwości te zawdzięcza obecności fosforu, wapnia, krzemu i siarki. Posiekaną cebulę połącz z 4 łyżkami oliwy i 150 ml wody. Całość gotuj na małym ogniu przez 15 minut, a następnie przecedź i delikatnie wystudź. Gorącą miksturę pij 3 razy dziennie po pół szklanki.

Nacieranie nalewką

Rozgrzewająca nalewka sprawi, że ból szybciej minie. Korzeń chrzanu zetrzyj na drobnych oczkach na tarce, wymieszaj z 250 ml czystej wódki. Odstaw na dwa tygodnie w ciemne i chłodne miejsce, przecedź. Smaruj chore miejsce raz dziennie.

Gorczycowy kompres

Poduszki gorczycowe, które powstają z nasion gorczycy łagodzą nieprzyjemne dolegliwości bólów reumatycznych. Regularne okłady z tej przyprawy, działają rozgrzewająco na stawy. Woreczek z gorczycą rozgrzej w piekarniku o temp. 100 stopni następnie wyjmij i odczekaj 3 minuty. Przykładaj do bolesnego stawu, powtarzaj trzy razy dziennie.

Maść z czerwonej papryki

Papryka jest bogatym źródłem witaminy C, która chroni kości i może chronić komórki chrząstki. Posiekaną czerwoną paprykę zagotuj z cebulą i 6 łyżkami oliwy z oliwek. Do ostudzonej mikstury dodaj łyżkę pieprzu mielonego i pół litra wódki. Przechowuj przez tydzień w ciemnym i chłodnym miejscu, gotową miksturę wcieraj w bolące miejsca 2 razy dziennie.

Dodatkowo rzuć palenie i postaraj się utrzymywać prawidłową wagę ciała. Pomocna także może być maść z żywokostu, czyli z polskiego żeń-szenia. Żywokost zawiera allantoinę, polifenole, garbniki, substancje śluzowe, a także auksyny. Składniki te regenerują uszkodzoną tkankę. Przyłożony do rany wyciąga opuchliznę i zmniejsza ból. Maść dostępna w aptekach, pamiętaj o zwróceniu uwagi na skład maści.