Czas czytania: 2 minuty

Plamy starcze, zwane potocznie plamami starzenia się skóry lub piegami starczymi, są jednym z najczęstszych problemów kosmetycznych związanych z wiekiem. Stanowią one przebarwienia na skórze, zazwyczaj o kolorze brązowym lub czarnym, które pojawiają się w wyniku nadmiernego narażenia na promieniowanie słoneczne, starzenia się skóry, genetyki, hormonalnych zmian czy nawet częstego używania kosmetyków zawierających substancje drażniące.

Pojawiają się głównie na twarzy, rękach, dekolcie oraz innych częściach ciała, które są najbardziej narażone na działanie promieni UV. W miarę upływu lat mogą się powiększać i się pogłębiać, co sprawia, że stają się coraz bardziej widoczne.

Przyczyny powstawania plam starczych są różnorodne. Najważniejszym czynnikiem jest nadmierne narażanie skóry na słońce bez odpowiedniej ochrony. Promieniowanie UV powoduje obumieranie komórek skóry oraz nadmierną produkcję melaniny, co skutkuje powstaniem plam. Ponadto, starzenie się skóry sprawia, że staje się ona bardziej podatna na uszkodzenia i zmiany skórne.

Plamy starcze mogą pojawić się również u młodszych osób, zwłaszcza u tych, które często korzystają z solarium lub nie stosują odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Czasami mogą być również spowodowane zmianami hormonalnymi, takimi jak ciąża czy menopauza. Nie są szkodliwe dla zdrowia, ale mogą być estetycznie nieatrakcyjne i powodować kompleksy.

Plamy starcze – jak się ich pozbyć? 

Istnieje wiele metod zarówno domowych, jak i profesjonalnych, które pomagają w redukcji i rozjaśnieniu tych zmian. Przede wszystkim należy regularnie stosować kremy z filtrem UV oraz unikać długotrwałego przebywania na słońcu. Istnieje także możliwość korzystania z specjalnych kremów i maści rozjaśniających plamy, zawierających substancje aktywne, takie jak kwas azelainowy, witamina C czy kwas kojowy. W przypadku braku efektów, można skorzystać z zabiegów medycznych, takich jak laseroterapia, peelingi chemiczne czy krioterapia.

Jedną z popularnych metod walki z plamami starczymi jest stosowanie kremów zawierających substancje rozjaśniające skórę, takie jak kwas azelainowy, kwas glikolowy, kwas kojowy czy witaminę C. Te składniki pomagają rozjaśnić przebarwienia i jednocześnie poprawić kondycję skóry. Regularne stosowanie takich kremów może przynieść widoczne rezultaty po pewnym czasie, jednak warto pamiętać, że wymaga to cierpliwości i systematyczności.

Kolejną metodą na likwidację plam starczych jest zastosowanie zabiegów kosmetycznych, takich jak peeling chemiczny, mikrodermabrazja, czy laserowe usuwanie przebarwień. Peeling chemiczny polega na aplikacji specjalnych substancji chemicznych na skórę, które pomagają złuszczyć martwe komórki naskórka i pobudzają regenerację skóry. Mikrodermabrazja natomiast polega na mechanicznym złuszczaniu naskórka za pomocą specjalnego urządzenia, które usuwa zrogowaciały naskórek i stymuluje produkcję kolagenu. Natomiast laserowe usuwanie przebarwień wykorzystuje wiązkę światła laserowego, która niszczy nadmiernie melaninę w skórze, odpowiedzialną za pojawienie się plam.

Inną popularną metodą na pozbycie się plam starczych jest stosowanie naturalnych składników, takich jak sok z cytryny, ocet jabłkowy czy kwaśne mleko. Te składniki mają właściwości rozjaśniające skórę i mogą być stosowane jako domowe maseczki lub okłady na skórę. Jednak należy pamiętać o ostrożności i unikaniu nadmiernego stosowania tych składników, ponieważ mogą one podrażnić skórę lub wywołać reakcje alergiczne u niektórych osób.