Czas czytania: 2 minuty

Przebarwienia skórne są problemem, z którym boryka się wiele osób. Mogą one być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak nadmierna ekspozycja na słońce, starzenie się skóry, zmiany hormonalne czy nawet nieodpowiednia dieta. Jedną z substancji, które mogą pomóc w redukcji przebarwień, jest witamina C.

Witamina C i jej wpływ na skórę

Witamina C, znana również jako kwas askorbinowy, jest silnym antyoksydantem, który pomaga w walce z wolnymi rodnikami, które mogą prowadzić do uszkodzeń skóry i nadmiernego wytwarzania melaniny. Wpływa ona również na produkcję kolagenu, co może poprawić wygląd skóry i zmniejszyć widoczność przebarwień.

Według badań przeprowadzonych przez Stahl Laboratory, witamina C ma zdolność blokowania enzymów odpowiedzialnych za produkcję melaniny, czyli barwnika skóry. Dzięki temu, regularne stosowanie witaminy C może prowadzić do rozjaśnienia przebarwień i wyrównania kolorytu skóry. 

W jednym z badań opublikowanych w „International Journal of Cosmetic Science” zaobserwowano, że stosowanie kremu zawierającego witaminę C przez okres 12 tygodni spowodowało znaczną redukcję pigmentacji skóry u osób z przebarwieniami trądzikowymi.

Witamina C jest również skutecznym przeciwutleniaczem, co oznacza, że chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które mogą prowadzić do powstawania przebarwień (zapobiega ich powstawaniu).

Witamina C może być stosowana zarówno w formie suplementów diety, jak i w postaci produktów do pielęgnacji skóry. W przypadku suplementów, zalecane dzienne spożycie wynosi od 65 do 90 mg, jednak w celu redukcji przebarwień skórnych, można rozważyć zwiększenie tej dawki. Produktów do pielęgnacji skóry zawierających witaminę C jest wiele i mogą one być stosowane zarówno na twarz, jak i na inne obszary ciała dotknięte przebarwieniami.

Odgrywa ona także istotną rolę w syntezie kolagenu, który jest niezbędny do utrzymania jędrnej i elastycznej skóry. 

Rodzaje witaminy C w kosmetykach

W kosmetykach możemy spotkać takie rodzaje witaminy C jak:

  • Kwas L-askorbinowy „czysty” najczęściej występuje w formie ampułek (10-20% wit C). Jest najbardziej popularną formą witaminy C. 
  • Askorbyl-6-palmitat, czyli stabilna forma witaminy C. Jest ona mniej skuteczna od kwasu L-askorbinowego, ale ma dłuższą trwałość i jest łatwiej przenikająca do skóry. Działa przeciwutleniająco i wybielająco, poprawiając koloryt skóry i redukując przebarwienia.
  • Askorbinian sodu, który jest stabilną formą witaminy C o dobrej przyswajalności. Działa przede wszystkim przeciwzmarszczkowo, pobudzając produkcję kolagenu i poprawiając elastyczność skóry.
  • Sól magnezowa fosforanu askorbylu MAP wykazuje skuteczne działanie rozjaśniające oraz antyoksydacyjne w stężeniach powyżej 10%.
  • Glukozyd askorbylu – związek chemiczny, w którym kwas askorbinowy (witamina C) jest związany z glukozą. Jest on bardziej odporny na utlenianie i degradację. Dzięki temu ma on dłuższą trwałość i skuteczność.
  • Tetraizopalmitynian askorbylu – jest uznawany za jedną z najlepszych form witaminy C. Jest stabilniejszy niż kwas askorbinowy, co oznacza, że jest on mniej podatny na degradację i utratę swoich właściwości podczas przechowywania. Jest również łatwiej przenikający przez skórę, co oznacza, że może on wnikać w głębsze warstwy skóry i działać bardziej efektywnie. 
  • Kwas 3-0-ethyl askorbinowy – nowa generacja witaminy C, jest bezpośrednio
    wykorzystywana przez skórę – nie musi być przekształcana wewnątrz skóry do kwasu askorbinowego na drodze hydrolizy czy enzymatycznej. 

Witamina C jest skutecznym sposobem na redukcję przebarwień skórnych. Jej właściwości antyoksydacyjne oraz wpływ na produkcję kolagenu sprawiają, że jest ona coraz częściej wykorzystywana w produktach do pielęgnacji skóry przeznaczonych do walki z tym problemem.