Czas czytania: < 1 minute

Dietetycy alarmują by wzbogacać naszą dietę o zdrowe tłuszcze roślinne, na co dzień powinniśmy ich spożywać ok. 2 łyżki. Tłuszcze pochodzenia roślinnego m.in oliwa z oliwek zawiera jedno i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Zgrany duet

Największą zaletą olejów roślinnych są nienasycone kwasy tłuszczowe, które korzystnie działają na układ krwionośny, zmniejszają ryzyko arytmii serca, obniżają poziom złego cholesterolu oraz usprawniają pracę mózgu. Najlepiej sięgać po oleje z pierwszego tłoczenia, długie przetwarzanie i oczyszczanie niszczy cenne składniki odżywcze. Typy kwasów Omega -3 i Omega- 6 to idealnie dobrany duet, proporcja pomiędzy nimi powinna wynosić 4:1.

Pamiętaj o tym, że…

  • Oleje roślinne szybko jełczeją, przechowuj je w temp. 4-6 stopni w ciemnym pomieszczeniu.
  • Otwarte opakowanie tłuszczy roślinnych powinniśmy zużyć w ciągu 3 miesięcy.
  • Dymiący olej na patelni oznacza, że zmienił on swój skład i nie powinniśmy go używać.

Olej rzepakowy – zdrowe źródło tłuszczy

Niedoceniony przez większość Polaków, dostarcza spore ilości witamin i cennych składników odżywczych. Zawiera optymalną proporcję kwasów Omega-3 i Omega-6. Regularnie spożywany pozwala zachować cholesterol w ryzach, zmniejsza także ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II. Nierafinowany olej rzepakowy polecany jest szczególnie do sałatek, zaś rafinowana wersja do smażenia. Zaletą oleju rzepakowego jest także jego cena, która jest znacznie niższa od np. oleju z pestek dyni bądź oleju sezamowego.