Zapalenie stawów
Czas czytania: < 1 minute

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS, artretyzm) zazwyczaj wiąże się z bólem i dużym dyskomfortem podczas codziennego funkcjonowania. O sprawne stawy możemy zadbać stosując odpowiednią profilaktykę. Wskazane są regularne masaże rozluźniające i plastrowanie tzw. kinestaping. Ważną rolę w zapobieganiu chorób stawów odgrywa również odpowiednia dieta, specjalistyczne obuwie oraz suplementacja i codzienny ruch.

Reumatoidalne zapalenie stawów najczęściej występuje między 40 a 50 rokiem życia, ma charakter przewlekły. Do najczęstszych przyczyn rozwoju choroby należą: zaburzenia immunologiczne, nadmierny stres, zakażenia wirusowe i bakteryjne, czynniki genetyczne i środowiskowe oraz otyłość. We wczesnej fazie choroba nie daję szczególnych objawów dlatego ciężko ją zdiagnozować. Początkowe symptomy objawiają się zmęczeniem, lekkim bólem stawu np. dłoni, nadmierne pocenie się, spadek masy ciała i brak apetytu. Wraz z rozwojem choroby objawy nasilają się występują obrzęki, stany zapalne, silne bóle. Artretyzm atakuje nie tylko stawy, ale również inne narządy: serce, oczy, naczynia czy płuca. Jeśli tylko podejrzewamy i obserwujemy niepokojące objawy powinniśmy wykonać podstawowe badania krwi, moczu i płynu stawowego. 

Do najpopularniejszych metod łagodzenia choroby reumatoidalnego zapalenia stawów należy m.in terapia kwasem hialuronowym, który wchodzi w skład chrząstki stawowej. Zalecane jest regularne wcieranie żelu z kwasem hialuronowym oraz wstrzykiwania. Polecane są także terapie osoczem bogatopłytkowym, wibroterapie, akupunktura oraz Qi Gong (specjalne ćwiczenia). 

Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych jest również artroskopia. Wykonuje się go w ciągu jednego dnia, zabieg obejmuje rekonstrukcje więzadeł, szycie łękotki, przeszczep chrząstki stawowej lub jej całkowite usunięcie. Po zabiegu należy zastosować rehabilitacje, która pozwoli na powrót do pełnej sprawności.  Jako przeciwskazania do zabiegu wymienia się choroby nowotworowe oraz otyłość. W znacznych dolegliwościach ruchowych zaleca się także endoprotezę, czyli sztuczny staw (zabieg jest bardziej złożony niż artroskopia). Polega na zastąpieniu chorego stawu sztucznym, który jest odpowiednio dopasowany rozmiarem i kształtem do pacjenta.