Czas czytania: 2 minuty

Białe, nieestetyczne drobinki łupieżu są widoczne na Twoich ubraniach? Ciągle z nim walczysz a on powraca jak bumerang? Zwalcz problem łupieżu u źródła a nie maskuj objawów!

Poznaj przeciwnika:

Łupież jest to choroba skóry głowy, która objawia się łuszczeniem naskórka, może występować w mniejszym lub większym nasileniu, dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn w różnym wieku. Wywołany jest grzybem Malassezia globosa, który występuje naturalnie na naszej głowie, jednak w stanach  podrażnienie wywołuje objawy łupieżu. Najczęściej spotykanymi rodzajami tej choroby jest łupież suchy i tłusty.

Łupież suchy charakteryzuje się białymi płatkami osadzającymi się na naszym karku i ramionach. Może być spowodowany nadmiernym stosowaniem niektórych kosmetyków lakieru, żelu, niewłaściwe stosowanie farb do włosów oraz niewystarczające spłukiwanie szamponu.  Nie wywołuje stanów zapalnych ani nie uszkadza struktury włosa, jednak nie leczony może powodować w przyszłości przejście w cięższą odmianę tego schorzenia jakim jest łupież tłusty.

Łupież tłusty objawia się żółtymi zbitymi łuskami, występuje u osób, które dodatkowo mają problem z nadmiernym wydzielaniem łoju na skórze głowy. Przyczyniać może się także przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach oraz zmiany hormonalne. Chory odczuwa świąd a skóra głowy jest widocznie zaczerwieniona. Nie leczony w ostatnim stadium choroby prowadzi do łysienia.

Jak z nim walczyć?

Domowymi sposobami na pozbycie łupieżu mogą być płukanki z łopianu lub liścia laurowego. Korzystnie może wpłynąć także wcieranie naparu z  kozieradki.

Łupież suchy- stosowanie odpowiednich szamponów przeciwłupieżowych zawierających w składzie cynk, smołę pogazową, kwas salicylowy, selen lub siarkę. Można również wypróbować delikatne szampony dziecięce lub płukankę z łupiny orzecha włoskiego.

Łupież tłusty- stosowanie kremów i płynów przeciwgrzybiczych dostępnych w aptekach. Jeśli jednak te nie zadziałają, nie zwlekaj i udaj się do lekarza. Dermatolog przepisze leki doustne przeciwgrzybicze oraz zaleci przemywanie skóry głowy preparatem  sterydowym i kwasem salicylowym.

Pamiętaj aby nie myć głowy w zbyt ciepłej wodzie, jeśli borykasz się z problemem włosów przetłuszczających się myj włosy w razie konieczności nawet codziennie używając delikatnych szamponów. Jeśli ćwiczysz, po aktywności fizycznej zawsze myj włosy.