Czas czytania: 2 minuty

Mleka roślinne zyskały ostatnio bardzo dużą popularność, ponieważ są doskonałym zamiennikiem mleka krowiego dla wegan, ale coraz częściej sięgają po nie również osoby nie mających żadnych przeciwwskazań do spożywania mleka zwierzęcego. Mleko roślinne możemy wykonać samodzielnie w domu lub kupić gotowe dostępne w sklepach ze zdrową żywnością a nawet supermarketach. Poznaj 5 powodów, dla których warto spróbować mleka roślinnego i wprowadzić go do swojej diety!

1.Mleko roślinne nie zawiera laktozy, jest łatwostrawne

Szacuje się, że ok. 80% z nas nie trawi prawidłowo mleka krowiego, co wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Mleka roślinne są lepiej i szybciej trawione przez nasz układ pokarmowy mogą go spożywać zarówno dzieci jak i dorośli.

2.Wachlarz smaków mleka roslinnego jest bardzo duży

Mleko krowie nie każdemu smakuje, w przypadku mleka roślinnego mamy bardzo duży wybór smaków. Najpopularniejszymi są sojowe, migdałowe, owsiane, kokosowe, ryżowe. Każdy rodzaj mleka roślinnego możemy przygotować z różnym dodatkiem  np. laską cynamonu, laską wanilii, ksylitolem, kakao lub karobem.

3.Możemy przygotować je samodzielnie w domu

Mleko roślinne w przygotowaniu jest bardzo proste. Potrzebujemy do jego wykonania kilku rzeczy: miski, gęstego sitka lub gazy, pustej butelki oraz blendera. Mleko roślinne kosztuje znacznie mniej niż mleko krowie, jednak zależy to od surowca z jakiego wykonujemy mleko. Za mleko z  orzechów laskowych oraz kokosowe zapłacimy z pewnością więcej niż za owsiane czy sojowe. Możemy przygotować je o każdej porze, kiedy tylko mamy na to ochotę.

4.W mleku roślinnym zawarte są witaminy i składniki ożywcze

Mleko migdałowe posiada dużą dawkę magnezu, potasu, wapnia i cynku oraz witaminy E, PP a także witamin z grupy B, zawarty w nim związek tryptofan działa uspokajająco. Mleko kokosowe zawiera witaminę C, E z grupy B a także składniki mineralne żelazo, fosfor, magnez, wapń oraz selen. W mleku sojowym natomiast znajdziemy witaminy z grupy B oraz żelazo i wapń, w porównaniu z innymi mlekami roślinnymi jest jednak dosyć ciężkostrawne. Mleko owsiane jest bogate w kwas foliowy, wapń oraz witaminy z grupy B.

5.Jest niskokaloryczne, nie zawiera tłuszczów nasyconych

Wyjątkiem jest jedynie mleko kokosowe, które zawiera sporo tłuszczu. Pozostałe mleka roślinne posiadają małą dawkę kalorii oraz nie zawierają dużo tłuszczu. Mleko owsiane oraz ryżowe jest polecane dla osób z wysokim cholesterolem a także osób odchudzającym się. Mleko roślinne dodane do różnego rodzaju deserów lub ciast obniża ich kaloryczność, możemy również dodawać je do kawy lub herbaty.