Czas czytania: 3 minuty

Mycie włosów kręconych różni się znacznie od mycia włosów prostych. Włosy kręcone są bardziej suche i podatne na puszenie, dlatego wymagają innej pielęgnacji. W tym wpisie omówimy jak myć włosy kręcone, jak często należy je myć i jakich produktów należy używać. 

Co to są włosy kręcone?

Jeśli masz kręcone włosy, wiesz, że mogą być trudne do opanowania. Włosy kręcone są bardziej suche niż inne rodzaje włosów, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas ich mycia. Oto kilka wskazówek, jak myć włosy kręcone:

 • Myj włosy szamponem bez siarczanów. Siarczany mogą pozbawić Twoje włosy naturalnych olejków, pozostawiając je suche i puszące się.

 • Stosuj odżywkę nawilżającą. Odżywka pomaga nawilżyć i rozplątać loki.

 • Nie myj włosów codziennie. Zbyt częste mycie włosów może je wysuszyć i utrudnić ich układanie. Spróbuj myć je co drugi lub co trzeci dzień.

 • Kiedy myjesz włosy, używaj letniej wody zamiast gorącej. Gorąca woda może jeszcze bardziej wysuszyć Twoje loki.

Różne rodzaje włosów kręconych

Istnieją trzy różne rodzaje włosów kręconych: falowane, spiralne i kręcone. Każdy z nich ma swoje unikalne cechy i wymaga innej pielęgnacji.

 1. Włosy falowane są najmniej kręcone z tych trzech rodzajów. Charakteryzują je luźne fale w kształcie litery S. Ten typ włosów jest łatwy do ułożenia i opanowania.

 2. Spiralne loki są ciaśniejsze niż fale i mają sprężysty, korkociągowy kształt. Ten rodzaj loków jest trudniejszy do ułożenia i może być podatny na puszenie się.

 3. Włosy kręcone są najbardziej ciasne i delikatne spośród wszystkich trzech typów. Charakteryzują się ciasno zwiniętymi spiralami, które często są suche i łamliwe. Mogą być bardzo trudne w stylizacji i utrzymaniu.

Zalety i wady mycia włosów kręconych

Istnieje wiele różnych szkół myślenia na temat mycia włosów kręconych. Niektórzy uważają, że należy je myć codziennie, a inni, że wystarczy myć włosy raz w tygodniu. Istnieją plusy i minusy obu podejść.

Mycie włosów codziennie:

Plusy:

 • Twoje włosy będą czystsze i mniej podatne na przetłuszczanie się.

 • Codzienne mycie pozwala uniknąć gromadzenia się produktów.

 • Twoje loki będą bardziej zdefiniowane i sprężyste.

Wady:

 • Włosy mogą stać się suche i łamliwe, jeśli użyjesz ostrych szamponów lub przesadzisz z myciem.

 • Możesz pozbawić włosy ich naturalnych olejków, które mogą być korzystne dla włosów kręconych.

Mycie włosów raz w tygodniu:

Plusy:

 • Twoja skóra głowy będzie z czasem produkować mniej oleju, co może być korzystne dla osób z tłustą skórą głowy.

 • Dzięki temu fryzura będzie trwalsza, ponieważ nie będziesz jej myć codziennie.

 • Twoje włosy zachowają więcej wilgoci, ponieważ nie pozbywasz się jej za pomocą szamponu tak często.

Wady:

 • Włosy przetłuszczone: włosy mogą szybciej się przetłuszczać, ponieważ nie są myte tak często.

 • Jeśli masz łupież lub tłustą skórę głowy, to podejście może nie być dla Ciebie dobre.

Jakie produkty stosować do włosów kręconych?

Jeśli masz kręcone włosy, wiesz, że znalezienie odpowiednich produktów może być nie lada wyzwaniem. Na rynku jest tak wiele różnych produktów i trudno jest określić, które z nich najlepiej sprawdzą się na Twoich włosach. Oto kilka wskazówek, jak znaleźć odpowiednie produkty dla swoich kręconych włosów:

 1. Szukaj produktów, które są specjalnie zaprojektowane dla włosów kręconych. Produkty te zazwyczaj będą miały na etykiecie napis „do włosów kręconych”.

 2. Unikaj stosowania produktów zawierających alkohol, ponieważ może on wysuszyć włosy i sprawić, że będą się bardziej puszyć.

 3. Używaj odżywki bez spłukiwania, aby utrzymać nawilżenie włosów i nadać im jak najlepszy wygląd.

 4. Wypróbuj różne produkty, aż znajdziesz te, które sprawdzą się w przypadku Twojego typu włosów. Włosy każdego człowieka są inne, więc to, co sprawdza się u jednej osoby, może nie działać u innej. Eksperymentuj, aż znajdziesz sposób, który będzie dla Ciebie odpowiedni.

Jak myć włosy kręcone

Jeśli masz kręcone włosy, wiesz, że ich mycie i układanie może stanowić wyzwanie. Włosy kręcone są podatne na puszenie i plątanie, dlatego ważne jest, by myć je delikatnie. Oto kilka wskazówek jak myć włosy kręcone:

 • Zacznij od zmoczenia włosów pod prysznicem. Używaj letniej wody, ponieważ gorąca woda może pozbawić włosy naturalnych olejków.

 • Nałóż na włosy sporą ilość odżywki, skupiając się na końcówkach.

 • Rozplącz włosy palcami lub grzebieniem o szerokich zębach.

 • Dokładnie spłucz odżywkę z włosów.

 • Nałóż odżywkę bez spłukiwania lub krem nawilżający, który pomoże ujarzmić włosy i doda im blasku.

 • Układaj włosy jak zwykle.

Jak często myć włosy kręcone?

Jeśli masz kręcone włosy, wiesz, że mogą być nieco kłopotliwe. Ustalenie jak często myć włosy kręcone może być wyzwaniem, ponieważ jeśli myjesz je zbyt często, mogą stać się suche i puszące. Jeżeli jednak nie myjesz ich wystarczająco często, mogą stać się tłuste i obciążone. Jak więc znaleźć idealną równowagę?

Oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać, próbując określić, jak często myć włosy kręcone:

 • Twoja skóra głowy produkuje olej, który może gromadzić się na lokach i sprawiać, że wyglądają one na tłuste. W zależności od rodzaju skóry głowy, może być konieczne mycie włosów co 1-3 dni, aby temu zapobiec.

 • Jeśli używasz wielu produktów do stylizacji włosów, być może będziesz musiała myć je częściej, aby zapobiec gromadzeniu się produktu.

 • Suchy szampon to twój przyjaciel! Jeśli Twoje włosy zaczynają wyglądać na tłuste pomiędzy myciami, suchy szampon może pomóc wchłonąć część oleju i dać Twoim lokom świeży start.

Ogólnie rzecz biorąc, większość osób o kręconych włosach powinna dążyć do mycia włosów 2-3 razy w tygodniu. Ważne jest jednak, by słuchać własnych włosów i sprawdzić, co najlepiej sprawdza się w Twoim przypadku.

Artykuł sponsorowany