Czas czytania: 2 minuty

Masz wrażenie, że z każdą nowo rozpoczętą dietą oddalasz się od swojej wymarzonej figury? Nie raz kończyłaś dietę z efektem jo-jo, który bezpowrotnie zaprzepaszczał Twoje osiągnięcia? Sprawdź jakie błędy sprawiają, że nie tylko efekt Twojej diety jest krótkotrwały ale również Twój metabolizm spada!

Rozpoczynanie diety z marszu bez przygotowania.

Kiedy nie przygotowujesz się do diety tylko od razu wprowadzasz sobie ograniczenia żywieniowe Twój organizm zaczyna wariować. Zbyt szybkie obcięcie kalorii sprawia, że Twoje ciało samoczynnie obniża metabolizm, aby przetrwać jakoś ten ciężki czas. Najlepszym rozwiązaniem jest stopniowe ograniczanie spożywanych kalorii i rezygnowanie z tzw. pustych kalorii znajdujących się w słodyczach czy jedzeniu typu fast food. Produkty te nie dostarczają praktycznie żadnych wartości odżywczych tylko wartość energetyczną.

Zbyt restrykcyjna dieta niskokaloryczna lub ograniczająca pewną grupę produktów.

Diety niskokaloryczne mają to do siebie, że wywołują nagłe pogorszenie się samopoczucia, senność, zmęczenie a także ciągły głód. Niezbyt korzystne warunki sprzyjające zrzucaniu kilogramów prawda? Zatem zamiast skrupulatnie obliczać wartość energetyczną jaką spożyłaś w ciągu danego posiłku lub dnia postaw na zdrową dietę. Jedz posiłki częściej np. 4-5 razy dziennie. Staraj się, aby na Twoim talerzu znajdowały się warzywa, pełnoziarniste produkty oraz pełnowartościowe białko. Ograniczanie spożywania pewnej grupy produktów jak białko, węglowodany czy tłuszcze może prowadzić do zwiększonej ochoty na tego typu jedzenie, dlatego postaw na równowagę tych produktów.

Nieregularne spożywanie posiłków.

Zarówno omijanie posiłków świadomie jak i z braku czasu i zwykłym zapominaniu o nim jak jesteśmy zajęci jest bardzo niekorzystne dla naszego organizmu, zdrowia i metabolizmu. Kiedy odmawiamy sobie posiłku narażamy się na wystąpienie wilczego głodu, czyli ochoty na jedzenie ze zdwojoną siłą. W konsekwencji jemy na następny posiłek dużo więcej, ponieważ trudno nam jest się nasycić. Ponadto nasz mózg podpowiada nam, że skoro nie zjedliśmy jakiegoś posiłku możemy następny zjeść dwa razy większy, pochłaniając tym samym dużą dawkę kalorii na raz co prowadzi do odkładania się ich w postaci tkanki tłuszczowej, ponieważ organizm nie jest w stanie ich spalić.