Szczotkowanie zębów jest nieodłącznym elementem codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Nawyk ten przyswajamy już od najmłodszych lat i wydawać by się mogło, że znamy wszystkie zasady dotyczące odpowiedniego mycia zębów. A jednak często zdarza się, że pacjenci stosują niepoprawną technikę. Z poniższego tekstu dowiecie się, jak dobrze szczotkować zęby, dzięki kilku wskazówkom ekspertki.

Szczotkowanie zębów ma na celu oczyszczenie jamy ustnej z resztek jedzenia, czy płytki nazębnej. Poprawne wykonywanie tej czynności pomaga uchronić zęby od chorób, takich jak próchnica, czy schorzenia dziąseł. Jednak ta teoretycznie prosta aktywność, często w praktyce sprawia problemy, gdyż pacjenci nie zawsze stosują dobrą technikę szczotkowania. Dlatego podczas rutynowej wizyty u stomatologa, warto zapytać o metodę zalecaną przez naszego dentystę.

Poniżej przypominamy 3 podstawowe kroki pielęgnacji, które pomogą właściwie myć zęby oraz utrzymać je w dobrej kondycji, abyśmy mogli cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

  1. Pierwszym krokiem jest nałożenie pasty na szczoteczkę oraz umieszczenie akcesorium pomiędzy zębem, a dziąsłem pod kątem 45 stopni.
  2. Następnie robimy ruch wymiatający od dziąsła do końca każdego zęba, dzięki temu dokładnie usuwamy nagromadzoną płytkę nazębną. Ruch ten powtarzamy także na wewnętrznej powierzchni zębów.
  3. Na koniec wyczyśćmy także język. To pomoże nam usunąć szkodliwe bakterie oraz odświeży oddech.

Zęby należy szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie, przez około 2 minuty. Jednak, aby nasze zęby i dziąsła pozostały w dobrej kondycji należy pamiętać o tym, aby wymieniać szczoteczkę co trzy miesiące oraz w codziennej rutynie stosować preparaty wspierające pielęgnację jamy ustnej, takie jak płyny do płukania ust oraz nitki do zębów – mówi Marzena Cesarz, dyplomowana higienistka stomatologiczna, ekspertka marki Elgydium.

Powyższe wskazówki pomogą wypracować poprawną technikę szczotkowania, która jest najważniejszym i podstawowym elementem codziennej higieny jamy ustnej. Dlatego też, podczas wizyty u stomatologa warto zapytać o metodę rekomendowaną przez lekarza, indywidualnie dopasowaną do naszych potrzeb.

Źródło: Materiały prasowe