Problem zaczerwienionej, suchej skóry z czerwonymi punkcikami dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn. Powstaje on najczęściej w wyniku pośpiechu. Przyczynami nieestetycznych podrażnień po goleniu są także: tępa maszynka do golenia, zła higiena, nieumiejętne prowadzenie ostrza oraz niewłaściwy sposób przygotowania skóry do zabiegu. 

Jak zapobiegać podrażnieniom po goleniu?

Pamiętajmy, aby zawsze używać czystej i ostrej maszynki, trzymajmy ją z dala od wilgoci. Zagospodarujmy trochę czasu, aby móc spokojnie przygotować skórę do depilacji.  Przed goleniem posmarujmy ją pianką bądź żelem do golenia, dzięki temu, łatwiej będzie nam usunąć zmiękczone włoski. Bardzo ważnym aspektem jest poprawne prowadzenie ostrza.  Kierunek golenia powinien być zgodny ze wzrostem włosków, nogi najlepiej golić od kostek w górę. Nigdy zbyt mocno nie naciągajmy skóry i nie naciskajmy na ostrze. Nie stosujmy peelingu skóry zaraz przed goleniem, możemy to zrobić z jednodniowym odstępem.

Domowe sposoby na podrażnienia po goleniu 

Do łagodzenia objawów podrażnienia świetnie sprawdzają się naturalne oleje,  które nawilżą i ukoją skórę. Najlepiej sprawdzi się uniwersalny olejek arganowy, makadamia bądź awokado. Należy stosować je zawsze po goleniu, delikatnie wmasowując w skórę, wystarczy kilka kropel, aby oleje szybciej się wchłonęły. Możemy także kilka kropel olejku połączyć z ulubionym balsamem do ciała. 

Świetnie w celu łagodzenia podrażnień sprawdza się również żel aloesowy. Jego lekka żelowa formuła szybko się wchłania, przywraca skórze właściwe pH. Działa łagodząco i nawilżająco. Więcej o pozytywnym działaniu aloesu dowiesz się z poniższego artykułu:

Aloes -11 powodów abyś włączyła go do swojego życia!

Podrażnienia po goleniu można także szybko złagodzić za pomocą ziół. W tym celu doskonale sprawdzi się rumianek, czarna herbata czy nagietek. Wystarczy łyżkę ziela zaparzyć i gotowym tonikiem przemywać podrażnione miejsca. Zioła świetnie oczyszczą skórę i będą mieć działanie przeciwzapalne. 

Szybkim sposobem na piekącą skórę jest przyłożenie zimnego kompresu. Polecane są także okłady z aspiryny bądź sody oczyszczonej.