stresowe sytuacje

Pojęcie stresu, wprowadzone najpierw do nauk biologicznych, bardzo szybko przyjęło się w psychologii, w której problem obciążeń fizycznych i psychicznych człowieka w warunkach niebywałego tempa rozwoju techniki stał się w ostatnim okresie szczególnie aktualny. Stres to nieprzyjemny stan emocjonalny związany z trudnościami życia codziennego.  W sytuacji, kiedy napięcie emocjonalne nie jest zbyt wysokie, skuteczne wydaje się celowe wykorzystanie reakcji lękowych i próba powstrzymania się od nich. Jednak, jak wiemy z własnego doświadczenia, kiedy poziom lęku przekracza określony próg, możliwość opanowania go zmniejsza się, stając się stopniowo wręcz niemożliwa. Wypieranie lęku jest skuteczne wówczas gdy sytuacja lękowa nie trwa zbyt długo, w przeciwnym razie może to prowadzić do nerwic. Jak zatem odnaleźć spokój i równowagę? Medytuj, sięgnij po zioła, zacznij się ruszać i kontroluj swój umysł.

stress

Medytacja może być praktykowana na różne sposoby. Dzięki niej poprawimy swoje samopoczucie psychiczne, zrelaksujemy się i osiągniemy pełną kontrolę nad swoim ciałem i umysłem. Zapoznaj się koniecznie z artykułem Joga- znajdź swoją wewnętrzną równowagę. W reakcjach stresowych pomocne także mogą być napary z ziół, uczucie niepokoju złagodzi melisa, chmiel, kozłek lekarski, męczennica cielista oraz lawenda wąskolistna. Po ciężkim dniu zalej łyżkę ziela wrzątkiem i parz przez ok.10 minut. Ostudzony napar wypij przed snem. Zioła działają tonizująco na układ nerwowy, wyciszą i ukoją nasze myśli.

Zacznij się ruszać to doskonały sposób na zszargane nerwy. Znajdź swój ulubiony sport, zacznij robić to co sprawia ci przyjemność, tańcz, idź na basen lub do klubu fitness. Prawidłowo oddychaj, dzięki temu oczyścisz swój organizm poprzez wspieranie układu limfatycznego. Wyobrażaj sobie w stresowych sytuacjach, że znajdujesz się w spokojnym i cichym miejscu, znajdź swój azyl. Na co dzień staraj się unikać papierosów i alkoholu, które pogłębiają stres i wzmacniają lęk.

Zacznij świadomie żyć bez stresu, a życie stanie się zdrowsze i pełniejsze.