Mocne i gęste włosy są wizytówką każdego z nas. Niestety dosyć częstym problemem jest ich nadmierne wypadanie. Codziennie gubimy około 100 włosów i to jest ich naturalny cykl rozwojowy. Jeśli jednak zauważymy, zwiększoną ilość włosów na szczotce czy też poduszce, powinniśmy znaleźć przyczynę zwiększonego ich wypadania i podjąć odpowiednie leczenie. 

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Jest wiele czynników, które mogą przyczyniać się do nadmiernego wypadania włosów. Są to czynniki genetyczne jak np. łysienie typu męskiego, zaburzenia pracy hormonów, przewlekły stres, problemy z tarczycą, nieodpowiednia dieta, przyjmowane leki, czynniki mechaniczne np. mocne upinanie włosów czy też czynniki środowiskowe np. promieniowanie UV. Na utratę włosów może wpływać również ich nieodpowiednia pielęgnacja oraz niezdrowy tryb życia (palenie papierosów, nieodpowiednia ilość snu, picie alkoholu). 

Hormony 

Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn bardzo częstą przyczyną łysienia są zaburzenia hormonalne. Łysienie androgenowe dotyczy najczęściej osób po 50 roku życia. Związane jest ono z produkcją androgenów. Skłonności do łysienia androgenowego są często dziedziczne, proces ten doprowadza do niszczenia mieszków włosowych. W wyniku zaburzeń hormonalnych wiele kobiet traci większą ilość włosów po ciąży, po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych oraz w okresie menopauzy.

Nieodpowiednia pielęgnacja

Niewłaściwa pielęgnacja włosów na co dzień również może być przyczyną nadmiernego ich wypadania. Mocne upięcia, ciasne warkocze czy agresywne ich pocieranie przyczynia się do uszkodzenia włosów i w rezultacie prowadzi do ich wypadania. 

Jakie badania należy wykonać w przypadku nadmiernego wypadania włosów?

W przypadku wypadania włosów przede wszystkim zaleca się wykonanie morfologii krwi, która pozwoli na ogólną ocenę stanu organizmu. Kolejne badania dotyczą określenia stężenia hormonów tarczycy (TSH, FT3, FT4) stężenia hormonów androgenowych (DHT, DHEA), poziom ferrytyny oraz hormonów związanych z funkcjonowaniem układu rozrodczego (estrogeny, FSH, LS). Pomocne mogą okazać się również badanie poziomu kortyzolu oraz białka CRP.

Jak leczyć wypadanie włosów?

Najważniejsze w leczeniu wypadania włosów jest odpowiednia diagnoza. Aby prawidłowo rozpoznać problem warto udać się do doświadczonego specjalisty. Podstawową metodą diagnostyczną jest dokładny wywiad podczas, którego lekarz może dowiedzieć się o przebytych chorobach czy też przyjmowanych lekach. Leczenie wypadania włosów w dobie pandemii może zniechęcać nas do wizyty osobistej u specjalisty, warto zatem skorzystać z konsultacji online.

Profesjonalne konsultacje online z trychologiem 

Zdalne świadczenie usług medycznych stało się ostatnio bardzo popularne, zaletą konsultacji online jest wygoda, dogodne terminy, bezpieczeństwo naszych danych oraz oszczędność czasu. Cenionym lekarzem trychologiem jest Pan Dr Artur Kierach, który prowadzi konsultacje online. Pan doktor specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu wypadania włosów włącznie z przeszczepem metodą FUE. Dzięki zdobytej wiedzy i doświadczeniu pomaga pacjentom w różnym stopniu zaawansowania łysienia. Konsultacje online to gwarancja profesjonalnej i szybkiej pomocy. Wystarczy wypełnić kwestionariusz i opisać swój problem wraz z załączeniem zdjęcia, które obrazuje problem. Kolejnym krokiem jest ustalenie odpowiedniego leczenia i dobór właściwej kuracji (otrzymujemy receptę wraz z listą badań do wykonania). Porady specjalisty najlepiej zasięgnąć, gdy tylko zauważymy pierwsze objawy nadmiernego wypadania włosów, wczesne rozpoczęcie leczenia ma wpływ na zahamowanie dalszej utraty włosów. Konsultacja medyczna dostępna jest przez 24h/7 dni w tygodniu, możemy z niej skorzystać z dowolnego miejsca. 

Jeśli macie problemy z nadmiernym wypadaniem zachęcamy do konsultacji z doświadczonym panem Dr Arturem.