Nadmierny i przewlekły stres niesie za sobą poważne konsekwencje, zaburza on koncentracje i sen, podnosi ciśnienie krwi oraz może przyczyniać się do rozwoju chorób nowotworowych. Jak najlepiej zwalczyć stres? Wypróbuj ziół! Działają zbawiennie na układ nerwowy, wyciszają i uspokajają. Zioła która są najbardziej popularne to melisa i dziurawiec, warto sięgać tez po inne roślinny które także działają nasennie i pozwalają zrelaksować się po całym ciężkim i stresowym dniu.

CHMIEL

W większości z nas kojarzy nam się z produkcją piwa. Chmiel ma wiele właściwości: działa moczopędnie, przeciwbólowo, ale jego największą zaletą jest działanie uspokajające. Lupulina czyli gruczoły wydzielnicze chmielu jest jedną z nielicznych substancji, które tłumią popęd płciowy u człowieka. Ponadto obniża ona ciśnienie krwi i działa spazmolitycznie. Tylobutenol jest najsilniejszym składnikiem uspokajającym chmielu, który hamuje czynności kory mózgowej. Na rynku jest wiele preparatów z dodatkiem ekstraktu z szyszek, polecamy jednak wypróbowania domowych kuracji.

Wrzuć kilka szyszek i garść suszonej lawendy do poszewki. Pachnąca poduszka przyczyni się do lepszej jakości snu.

Napar najlepiej sporządzić z 3 szyszek chmielu, zalej je wrzątkiem i po 5 minutach przecedź. Pij 1/3 naparu 3 razy dziennie przed posiłkiem.

MAGNOLIA

Znana ze swoich pięknych dużych kwiatów, doceniana jest także w ziołolecznictwie. Swoje właściwości zawdzięcza głównie dwóm składnikom honokiolowi oraz magnolowi, które maja właściwości przeciwdepresyjne oraz przeciwlękowe. W Polsce trudno dostać preparaty z magnolią, wyciągi z jej kory znajdziemy np. w Estromineral selena. Czysty ekstrakt z kory znajdziemy w ośrodkach medycyny chińskiej.

WALERIANA

Znana nam także jako kozłek, zawarte w roślinie estry obniżają aktywność układu nerwowego i co za tym idzie łagodzą stres i wywołują stan odprężenia. Gotowe preparaty farmaceutyczne mają postać kropli zawierające alkoholowy wyciąg z kłącza (krople walerianowe), tabletek i kapsułek. Roślinne i jej ekstrakty można przyjmować przez miesiąc czasu po tym okresie najlepiej zrobić sobie 2 tygodniową przerwę od jej stosowania.