Przyprawa kojarzona przede wszystkim z kuchnią indyjską, znana ze swoich cudownych właściwości leczniczych oraz intensywnej żółtej barwy. Inaczej nazywana ostryżem długim lub szafranem indyjskim , zaliczana do roślin z rodziny imbirowatych. Posiada właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne,przeciwgrzybicze, antyoksydacyjne, antynowotworowe oraz oczyszczające.

Jako dodatek do potraw może uchronić nas przed cukrzycą typu II ,chorobami nowotworowymi, chorobą Alzheimera , chorobami stawów, woreczka żółciowego. Stosowana zewnętrznie pomoże w walce z trądzikiem, wyrówna koloryt skóry oraz opóźni proces starzenia się.

1.Chroni przed rakiem

Zawarta w przyprawie kurkumina jest najprawdopodobniej najsilniejszym przeciwnowotworowym składnikiem naturalnym , który niszczy komórki rakowe nie uszkadzając przy tym zdrowych.

2.Uszczęśliwia i chroni przed depresją

Kurkuma dodawana regularnie do naszych posiłków, pomaga w zwalczaniu stresu. Zawarta w niej kurkumina działa jak naturalny antydepresant, nie wywołując żadnych skutków ubocznych. Ważne jest aby spożywać ją razem z pieprzem lub ostrą papryką, zawierają one bowiem składnik piperynę, która znacznie potęguje przyswajalność kurkuminy w naszym organizmie.

3.Usprawnia nasze trawienie

Spożywana w posiłkach, sprawia ,że są one łatwiej trawione a składniki w nich zawarte lepiej przyswajalne. Stosuje się ją w terapii leczenia kamicy żółciowej, zapobiega powstawaniu zapalenia błon śluzowych żołądka.

4.Oczyszcza organizm

Wspomaga pracę wątroby w usuwaniu toksycznych substancji, chroni ją przed szkodliwymi substancjami dostarczonymi do organizmu wraz z pożywienie.

5.Pomaga pozbyć się trądziku

Stosowana zewnętrznie, w formie maseczki, jest wykorzystywana od lat przez znane ze swej urody Hinduski. Oczyszcza pory, działa antybakteryjnie co przy stanach zapalnych skóry wywołanych trądzikiem jest bardzo ważne. Delikatnie złuszcza naskórek, jeśli nie mamy krost ropnych możemy przy zmywaniu maseczki wodą pomasować trochę skórę, wtedy zadziała jak peeling drobnoziarnisty.

6.Wyrównuje koloryt skóry

Nakładana regularnie na twarz oraz inne miejsca na ciele dotknięte przebarwieniami, pomaga się ich pozbyć. Wyrównuje koloryt a cera nabiera naturalnego blasku.