posilkiMit: Tylko jedząc często a mało schudniesz

Prawda: Tak naprawdę nie ma większego znaczenia czy swój bilans energetyczny zmieścisz w 5 mniejszych czy w 3 większych posiłkach, ważne żeby to nie był tylko jeden. Jedząc częściej jednak niż 5 posiłków dziennie narażasz się na ciągłe myślenie o jedzeniu co nie jest wskazane podczas odchudzania.

Mit: Najwięcej kalorii spala trening aerobowy.

Prawda: Nie jest aż tak ważne ile kalorii spalisz podczas wysiłku fizycznego, tutaj liczy się bardziej podkręcenie metabolizmu na dłuższą metę czyli spalone kalorie po treningu. Po ćwiczeniach aerobowych nasz organizm przyspiesza zaledwie o 15 % na mniej więcej dwie doby po wykonanym treningu, po wysiłku interwałowym aż o 40 % nawet na kilka dni.

Mit: Produkty light odchudzają.

Prawda: Często ujmowany tłuszcz w tych produktach jest zastępowany dodatkiem większej ilości cukru. Taka żywność błędnie wpływa również na nasze myślenie wiedząc, że coś jest „light” myślimy ,że możemy sobie pozwolić na więcej niż w przypadku normalnego produktu. Na niekorzyść  takich produktów wpływa również fakt, iż jest to wysoce przetworzona żywność nie zawierająca zbyt dużej ilości składników odżywczych.

Mit: Dzisiaj zjadłam więcej więc utyję

Nasz bilans kaloryczny nie zamyka się ściśle w jednej dobie. Jeśli dzisiaj pozwoliłaś sobie na więcej jutro zjedz mniej wyrównasz w ten sposób dostarczone kalorie a Twój organizm nawet tego nie odczuje.

Mit : Mama jest gruba to i ja jestem, takie geny.

Prawda: Masz własny organizm i to Ty decydujesz co ląduje w Twoich ustach, po rodzicach możesz odziedziczyć jedynie złe nawyki żywieniowe, które spowodują, tak jak u nich, przybranie masy ciała.

Mit: Każda kaloria ma sens, liczy się dokładność w bilansie kalorycznym.

Prawda: Bardzo trudno jest precyzyjnie obliczyć kalorie, które zjadamy, ponieważ tak naprawdę wartości podane w tabelach są przybliżone. Na liczbę kalorii ma wpływ np. dojrzałość w przypadku warzyw i owoców, rodzaj mąki przy wypieku chleba. Najważniejsze abyś miała kontrolę nad ilością i jakością zjadanego pożywienia. Kalorię licz szacunkowo a nie z dokładnością do jednego miejsca po przecinku.