Trądzik u dorosłych

Przyczyny trądziku u dorosłych

Problem cery trądzikowej może pojawić się z różnych powodów. Jeśli chodzi o odmianę, która dotyczy osób po 20. roku życia, to jest zwykle związana z nieprawidłowym działaniem hormonów. Duży wpływ ma też to, jaki prowadzimy styl życia, stres, dieta oraz to, jakie odziedziczyliśmy geny (jeśli w rodzinie ktoś zmagał się z problemami skórnymi, to większe prawdopodobieństwo, że my też będziemy musieli).

Problemy z hormonami i stresujący tryb życia często idą ze sobą w parze. Hormon stresu, czyli kortyzol, zwiększa aktywność gruczołów łojowych. W rezultacie produkują one więcej sebum, które zatyka pory skóry i staje się pożywką dla bakterii. W taki sposób na twarzy pojawiają się stany zapalne. Jednak nie tylko kortyzol wpływa na stan cery. Zdarza się, że produkcja androgenów (głównie testosteronu) przez organizm jest zbyt wysoka. Taki stan nieustannie pobudza gruczoły łojowe do produkcji sebum, a także wpływa na nadmierne namnażanie się komórek naskórka, które zatykają pory skóry. To właśnie pochodna testosteronu, 5α-dihydrotestosteron, jest najczęstszym winowajcą trądziku w dorosłym wieku. Niestety niektóre osoby (szczególnie kobiety) cierpią z powodu nadwrażliwości mieszków włosowych na testosteron.

Cera trądzikowa nie lubi też palenia papierosów, zbyt częstego sięgania po alkohol, nieodpowiedniej pielęgnacji skóry, noszenia ciężkiego makijażu, zbyt małej ilości snu, a nawet niektórych leków. To, co jemy, również wpływa na wygląd cery. Fast foody, wysoko przetworzone dania zamiast domowych posiłków, zbyt ostro przyprawione jedzenie, za mało warzyw i owoców, a za dużo produktów z wysokim indeksem glikemicznym może pogarszać stan skóry. Warto się przyjrzeć naszej codziennej diecie i poprawić regularność posiłków oraz nie podjadać słodyczy i słonych przekąsek. Takie małe kroki wspomogą prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a to przecież niezbędne w walce o zdrowie skóry!

Jak najczęściej wygląda trądzik u dorosłych?

Zmiany skórne w tym typie trądziku pojawiają się w innych miejscach niż u nastolatków. Zwykle lokalizują się w dolnej części twarzy np. na brodzie, żuchwie, koło ust, a nawet na szyi. Często choroba atakuje też policzki – na skórze możemy łatwo wyczuć drobną „kaszkę” składającą się z zaskórników zamkniętych. Rzadziej coś wyskakuje na czole i nosie. Oprócz grudek, zaskórników i krostek można zauważyć też wzmożoną produkcję sebum stającą się pożywką dla bakterii.

Co ciekawe wiele osób, które w czasach nastoletnich nie miało problemów z cerą lub zmagało się z bardzo delikatnymi zmianami, boryka się później z trądzikiem dorosłych. Często nie da się przewidzieć, kiedy stan zapalny w tego typu trądziku się nasili. Czasami całymi miesiącami na twarzy i szyi mamy trwale utrzymujące się drobne krostki, a potem w ciągu kilku dni pojawiają się zapalne zmiany, które bolą i wyraźniej szpecą twarz. Ten typ trądziku może pozostawiać po sobie przebarwienia, a nawet blizny (szczególnie zmiany zapalne).

Trądzik u dorosłych

Niestety coraz więcej kobiet (szacuje się, że nawet 12% populacji płci żeńskiej) i mężczyzn (do 3%) męczy się z brzydkimi zmianami na skórze, które bardzo mocno wpływają na codzienne życie. Szpecące zmiany sprawiają, że wiele osób traci pewność siebie, rzadziej wychodzi na miasto i wycofuje się z życia uczuciowego. Problemy z wyglądem odbijają się negatywnie na samopoczuciu – często pojawia się frustracja, poczucie wstydu czy nawracające myśli o byciu gorszym od innych. Na szczęście trądzik u dorosłych można leczyć. Nie jest to proste, ale warto powalczyć o gładką cerę!

Więcej informacji na temat trądziku u dorosłych znajdziesz tu: https://iwostin.pl/pielegnacja-specjalistyczna/artykuly/tradzik-doroslych.

Jak leczyć trądzik dorosłych?

Pamiętajmy, że krostki na twarzy nie są tylko defektem kosmetycznym, a chorobą skóry. Na dodatek to schorzenie ma często przewlekły przebieg, co czyni je jeszcze bardziej uciążliwym. Gdyby zmiany pojawiały się nagle i równie szybko mijały, to trądzik na pewno nie dorobiłby się aż tak złej sławy. Niestety grudki na twarzy mogą pojawić się znienacka i nie opuścić naszej cery przez długie miesiące, a nawet lata. Nie ma na co czekać z rozpoczęciem leczenia, bo zmiany nie znikną same z siebie!

Trądzik dorosłych często nie poddaje się standardowej terapii stosowanej w przypadku jego młodzieńczej odmiany. Antybiotyki mogą okazać się nieskuteczne, bo będą pomagać tylko w czasie stosowania leku i przestaną po odstawieniu tabletek i maści. Dlatego te preparaty stosuje się jedynie jako metodę wspomagającą w trudnych przypadkach, a głównym lekiem są retinoidy (pochodne witaminy A) w formie doustnej lub stosowane zewnętrznie. Tabletki przepisuje się tylko w przypadku bardzo opornego i mocnego trądziku, bo to wyjątkowo silne leki obarczone wieloma skutkami ubocznymi. Dużo częściej stosuje się retinoidy w formie maści lub płynu do smarowania skóry. Podczas terapii należy być pod ścisłą kontrolą lekarza oraz stosować filtry o wysokim faktorze (retinoidy zwiększają wrażliwość skóry).

Niekiedy potrzebna jest też terapia hormonalna, która ureguluje nieprawidłowo działające hormony. Oprócz antybiotyków często stosuje się też nadtlenek benzoilu ograniczający rozwój bakterii. Jeśli walczymy z przebarwieniami, to sięgnijmy po maści z kwasem azelainowym. Ten kwas również działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie oraz reguluje prace gruczołów łojowych. Dobrze sprawdzi się w połączeniu z jakimś łagodnym retinoidem. Dobrym pomysłem podczas walki z trądzikiem dorosłych jest terapia kwasami. Jeżeli jednak w tym czasie leczymy się retinoidami, to taki krok powinniśmy skonsultować z lekarzem. Może się okazać, że te leki są dla skóry tak dużym wyzwaniem, że z kwasami należy poczekać do zakończenia kuracji pochodnymi witaminy A.

Co jeszcze pomaga na krostki? Zmień codzienną pielęgnację!

Trądzik młodzieńczy możemy mieć już dawno za sobą, ale to nie oznacza, że raz na zawsze pożegnaliśmy się z wypryskami. Co zrobić, żeby wspomóc leczenie zmian związanych z trądzikiem dorosłych? Przede wszystkim postawmy na odpowiednią pielęgnację i dobrze dobrany makijaż. Każda kobieta ma ochotę ukryć brzydkie zmiany na skórze, ale niestety nieodpowiedni dobór kosmetyków może tylko doprowadzić do powstania tzw. trądziku kosmetycznego. Zbyt ciężki podkład i puder blokują ujścia gruczołów łojowych, co sprzyja nasilaniu się stanów zapalnych. Innymi słowy, im bardziej staramy się ukryć trądzik na twarzy, tym gorzej on będzie wyglądał. Radą na to jest stosowanie odpowiednich produktów, które nie obciążają nadmiernie skóry. Poleca się stosowanie kosmetyków mineralnych z jak najkrótszym składem. Taki puder czy podkład na pewno nie zatka porów skóry, a nawet będzie wspomagał cały proces leczenia trądziku.

Ważna jest również dobrze dobrana pielęgnacja. Podczas leczenia zmian skórnych nasza cera może stać się bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Dobrze dobrany krem do cery trądzikowej powinien zapewnić jej głębokie nawilżenie i ukojenie, ale jednocześnie musi mieć lekką konsystencję, by nie obciążać skóry. Nie zapominajmy też o regularnym peelingu (co 2-3 dni), który pomoże usunąć zrogowaciały naskórek. Jeżeli mamy na twarzy wyraźne stany zapalne, nie sięgajmy po peeling mechaniczny, a postawmy raczej na jego enzymatyczny odpowiednik. Do oczyszczania cery najlepiej użyć produktów zawierających kwas salicylowy lub glikoglikolowy, które zmiękczają komórki naskórka, dzięki czemu łatwiej jest się pozbyć zaskórników. Dobrze dobrane kosmetyki nie obciążają cery, zwężają pory oraz działają oczyszczająco, a przy tym nie są agresywne (np. nie zawierają alkoholu).