Unikatowe kosmetyki na bazie odpadów kawowych Organique, polski producent kosmetyków, i Etno Cafe, producent kawy kraftowej oraz właściciel popularnej sieci kawiarni i browaru kawowego, ogłosiły początek współpracy. Dziś do sprzedaży trafiają kosmetyki powstałe z połączenia odpadów kawowych oraz naturalnych olejków, glinek i maseł roślinnych.


Ekosystem kawowy
Etno Cafe od początku roku tworzy przyjazny dla środowiska ekosystem kawowy, który pozwala minimalizować ilość odpadów. Po wprowadzeniu biodegradowalnych opakowań i słomek przyszedł czas na recykling fusów, o który firma zadba wspólnie z wrocławskim producentem kosmetyków. Organique opracował receptury połączenia naturalnych składników używanych w kosmetologii z odpadami powstałymi po wypalaniu i parzeniu kawy.

Tak powstała seria produktów kosmetycznych na bazie odpadów kawowych. Na początek do sprzedaży trafią dwa. Pierwszym jest zestaw do samodzielnego przygotowania peelingu kawowego do ust i stóp oraz pasty peelingującej do skóry głowy. W skład zestawu wchodzi kawa Etno Cafe, glinka Ghassoul i olejek eteryczny. Dzięki szczegółowej instrukcji każdy będzie mógł przyrządzić peelingi sam w domowych warunkach.

Drugim jest glicerynowe mydło z dodatkiem błony srebrzystej ziarna kawowego, która jest pozostałością procesu palenia kawy. Jego bazą jest gliceryna roślinna, która uszczelnia barierę hydrolipidową skóry, chroniąc ją w naturalny sposób przed utratą wody.

– To efekt naszych wieloletnich badań nad wykorzystaniem odpadów kawowych na szeroką skalę – powiedział Łukasz Mrowiński, CEO Etno Cafe. – Testujemy także wykorzystanie fusów do tworzenia suplementów diety czy brykietu opałowego. Cieszymy się, że pierwszy kawowy projekt spod znaku zero waste tworzymy wspólnie z Organique, marką, która podziela nasze wartości.


Moc kawowych fusów
Fusy kawowe w mydle spełniają funkcję delikatnego eksfoliatora, który łagodnie oczyszcza skórę z martwego naskórka, pozostawiając przyjemny, kawowy zapach. W peelingach fusy również subtelnie złuszczają martwy naskórek. Po zabiegu skóra jest oczyszczona i wygładzona, a mieszanka olejku i glinki nawilża i chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi.

Z efektów współpracy jako pierwsi mogą skorzystać klienci wybranych kawiarni i internetowego sklepu Etno Cafe, którzy od dzisiaj mogą kupić zestaw do samodzielnego przygotowania peelingów. Mydła glicerynowe trafią do sprzedaży tej jesieni. Planowane jest także prowadzenie do sprzedaży kolejnych kosmetyków na bazie odpadów kawowych.

Etno Cafe

Jedna z najbardziej dynamicznych polskich marek kawowych. Dzięki synergii własnej palarni, sieci 21 kawiarni i browaru kawowego produkującego Cold Brew Coffee (pierwszą polską kawę macerowaną na zimno dostępną w szerokiej dystrybucji) stworzyła nową jakość na polskim rynku kawy.

Organique


Polską firmą, która od ponad 19 lat z pasją tworzy kosmetyki do pielęgnacji twarzy i ciała inspirowane naturą. W jej ofercie znajdują się w 100% naturalne kosmetyki, których składy są bezpieczne, delikatne i jednocześnie skuteczne. Wykorzystuje wyselekcjonowane składniki aktywne – ekstrakty z kwiatów, owoców, ziół, naturalne oleje i masła, które zapewniają skuteczną i niezwykle przyjemną pielęgnację. Produkty Organique wyróżniają się aksamitną konsystencją, unikatowymi zapachami i eleganckimi opakowaniami, pobudzając tym samym wszystkie zmysły.

Źródło: Materiały prasowe