Tonik to roztwór wodny z dodatkiem np. olejków eterycznych, wyciągów roślinnych są porównywalne składem do hydrolatów, więcej o nich przeczytasz w artykule Hydrolaty w pielęgnacji twarzy.

Tonik jest zalecany do pielęgnacji każdego typu cery, pomaga on w odbudowie naturalnego płaszcza lipidowego naskórka oraz przywraca naturalne kwaśne pH skóry. Dzięki temu nasza skóra jest chroniona przed rozwojem na jej powierzchni bakterii lub innych mikroorganizmów prowadzących do wyprysków lub innych chorób skórnych. Stosowanie toników jest szczególnie polecane osobom stosującym mocne środki czyszczące w pielęgnacji skóry twarzy, gdyż takie właśnie środki najczęściej uszkadzają naturalny płaszcz lipidowy.

Toniki w naszej pielęgnacji służą również do oczyszczania skóry z drobnych zanieczyszczeń i odświeżania jej, nie nadają się jednak do demakijażu. Nie poleca się stosowanie toników zawierających alkohol, ponieważ dodatkowo przesusza naszą skórę dając początkowo złudne wrażenie oczyszczenia. Nawet mając skórę tłustą pamiętaj, że zła pielęgnacja może prowadzić do jej miejscowych przesuszeń oraz naruszania chroniącej warstwy naturalnego pH.