Nadpotliwość to bardzo krępująca dolegliwość, która potrafi utrudnić lub nawet uniemożliwić normalne funkcjonowanie.Kluczem do rozwiązania tego problemu jest prawidłowe zdiagnozowanie i określenie jego przyczyn. Jak się to odbywa?

Prawidłowa diagnoza
Aby zdiagnozować nadpotliwość, standardowo wykonuje się prosty test Minora, czyli pokrywa skórę jodyną, a następnie posypuje skrobią. Przy nadpotliwości badany obszar zabarwi się na czarno lub granatowo. Jednak subiektywne odczucia pacjenta mają charakter nadrzędny i mogą być bardziej wiarygodne niż test.
Przyczyny nadpotliwości
Nadpotliwość może być zaburzeniem genetycznym, a także mieć charakter wtórny, czyli towarzyszyć różnym schorzeniom (np. choroby tarczycy, cukrzyca, zaburzenia neurologiczne) czy etapom życia (dorastanie, menopauza, andropauza).Nadprodukcja potu bywa też efektem silnych emocji, stresu, wysiłku, diety i oczywiście pogody za oknem – część z nas pod wpływem najmniejszych nawet bodźców reaguje zwiększoną potliwością. Wielu nadreaktywnych pacjentów ma wrażenie niemal wciąż wilgotnej skóry, co wywołuje u nich stany lękowe, ogranicza aktywność towarzyską i zawodową, zmniejsza pewność siebie, a nawet może doprowadzić do depresji.
Jak sobie radzić z nadpotliwością?
Bez względu na klasyfikacje rodzajów i przyczyn nadpotliwości najważniejsze w terapii jest samopoczucie pacjenta. Jeśli jest ono pogorszone z powodu stresujących sytuacji związanych z hiperhydrozą, to jest to wystarczające wskazanie dla wykonania zabiegu. Zwłaszcza, że miejscowa dezaktywacja niewielkiej ilości gruczołów potowych, w porównaniu do 2-3 milionów występujących na całym ciele, nie ma wpływu na ogólne funkcjonowanie systemu termoregulacji, a może rozwiązać problem nadpotliwości. Rozwiązanie to, przy zastosowaniu technologii aplikacji mikroigłowej prądu o wysokiej częstotliwości, wykorzystuje urządzenie BTL Onix. Jak wygląda ten zabieg? Najpierw skóra zostaje powierzchniowo znieczulona za pomocą drobnych iniekcji, a następnie substancja znieczulająca wprowadzana jest głębiej kaniulą. Po około 30 minutach obszar, na którym występuje nadaktywność gruczołów potowych, jest precyzyjnie poddawany działaniu przez aplikator mikroigłowy, a emitowane fale elektromagnetyczne – mikroprądy, niszczą gruczoły potowe. Naskórek i górne warstwy skóry właściwej są cały czas automatycznie chłodzone, dzięki czemu efekt termiczny nie jest odczuwalny przez pacjenta. Cały zabieg trwa ok. godzinę, a po jego zakończeniu pacjent może wrócić do normalnej aktywności. Pojedynczy zabieg BTL ONIX daje trwałą redukcję problemu nadpotliwości o 50-80%.

Źródło: Materiały prasowe